3Com w 1995 roku

Podstawowym elementem, na bazie którego 3Com będzie budować przełączniki sieci nowej generacji, jest specjalizowany układ ISE.

Podstawowym elementem, na bazie którego 3Com będzie budować przełączniki sieci nowej generacji, jest specjalizowany układ ISE.

Firma 3Com opracowała długofalową strategię rozwoju hubów przełączających sieci LAN i przełączników sieci ATM na okres najbliższych 18 miesięcy.

Pierwszymi produktami tej linii, które pojawią się na rynku już I kw. 1995 r. będą dwa koncentratory (huby) przełączające: LANplex 2500 i LANplex 2016. Będą one wyposażone w specjalizowany układ ISE - Intelligent Switching Engine (rodzimy produkt firmy 3Com), który zdolny jest przetworzyć ok. 565 tys. pakietów na sekundę.

ISE składa się z dwóch układów scalonych typu ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) i procesora RISC, pracującego zgodnie z opcjami Addres Management i Buffer Management. Firma pracowała nad tym układem blisko dwa lata, a prace badawcze kosztowały ją ponad 50 mln USD. ISE jest układem, na bazie którego 3Com projektować będzie w najbliższych latach kolejne produkty sieciowe.

Koncentratory typu LANplex pracują dużo szybciej, niż podobne produkty oferowane obecnie przez Cisco (Catalyst) i SMC (TigerSwitch). Wydajniej pracującym koncentratorem jest tylko PowerHub 7000 firmy Alantec, który przesyła dane między portami z szybkością 800 tys. pakietów na sekundę. LANplex 2500 obsłużyć może 16 segmentów sieci Ethernet i dwa segmenty sieci FDDI. Każdy port koncentratora dysponuje buforem na dane o stałej długości, którego wielkość może być na żądanie interfejsu powiększona (porty mają do dyspozycji współdzieloną pamięć RAM o pojemności 4 MB). W drugiej połowie 1995 r. dostępne będą też moduły obsługujące sieci ATM i Fast Ethernet.

LANplex 2500 stosuje dwie metody przełączania pakietów między portami: store-and-forward i short-cut. Administrator systemu może wybrać jedną z tych dwóch opcji sieci, tj. taką, która obsługuje w optymalny sposób konkretny rodzaj sieci. Metoda short-cut przełącza pakiety szybciej, ale nie oferuje wielu możliwości, którymi dysponuje system store-and-forward.

LANplex 2016 jest 16-portowym koncentratorem obsługującym tylko sieci standardu Ethernet. Przetwarza on 250 tys. pakietów na sekundę i różni się on od modelu LANplex 2500 tym, że nie ma szybkich portów oraz nie trasuje pakietów zgodnie z protokołem Internet Protocol. Jego zaletą jest natomiast to, iż można w nim instalować wszystkie moduły stosowane w LANplex 6000 (wspólny produkt firm Synertics oraz 3Com).

Huby przystosowane są do tworzenia wirtualnych sieci, co pozwala administratorowi systemu kreować grupy robocze złożone ze stanowisk pracujących w różnych fizycznie sieciach komputerowych.

Firma ma też w planach podjęcie produkcji przełącznika Token Ring Switch, przystosowanego do instalowania w hubach stosowych linii SuperStack oraz modułu spełniającego podobne zadanie, instalowanego w hubach linii MHS LinkBuilder. Przewidywany termin produkcji - II poł. 1995 r.

3Com nie zapomina też o rozwijających się dynamicznie sieciach ATM. W pierwszym kwartale 1995 r. dostępny będzie przełącznik sieci ATM o nazwie CELLplex 2000 (dzieło przejętej niedawno przez 3Com firmy NiceCom Inc.), a w drugim kwartale gotowy też będzie hub przełączający LANplex 6000, wyposażony w moduły do obsługi sieci ATM.

No i wreszcie sieci Fast Ethernet. 3Com dostarczy na rynek w połowie 1995 r. wolno stojący koncentrator LinkSwitch Ethernet Switch oraz moduł Tri-Media, do obsługi sieci Fast Ethernet, instalowany w hubie LANplex 6000.


TOP 200