3Com porzuca sieci LAN/WAN

Wczoraj kierownictwo firmy 3Com poinformowało o najpoważniejszej w swej 20-letniej historii restrukturyzacji. 3Com opuszcza rynki sieci LAN/WAN i modemów analogowych. Efektem tego będzie zwolnienie być może nawet 3000 pracowników.

Wczoraj kierownictwo firmy 3Com poinformowało o najpoważniejszej w swej 20-letniej historii restrukturyzacji. 3Com opuszcza rynki sieci LAN/WAN i modemów analogowych. Efektem tego będzie zwolnienie być może nawet 3000 pracowników.

Szef firmy Eric Benhamou przyznał, że rozwój firmy w niektórych obszarach zatrzymał się i że stała się ona zbyt „heterogeniczna”. Powiedział też, że aby firma mogła pozostać konkurencyjna - „musi pozbyć się tego bagażu”.

Benhamou poinformował, że 3Com planuje sprzedać swój dział modemów analogowych (dotknięty gwałtownym spadkiem cen) oraz dział kart sieciowych PC nowej firmie tworzonej przez tajwańską Accton Technology i NatSteel Electronics z Singapuru. Nie nazwana jeszcze spółka będzie produkować i sprzedawać te produkty, w tym te z marką US Robotics, firmy kupionej przez 3Com w 1997 r. za 9 mld USD. Około 250 pracowników 3Com przejdzie do nowej firmy, której 20 proc. udziałów pozostanie przy 3Com. Wejście na rynek nowej spółki jest spodziewane w maju. NatSteel kupuje także fabrykę 3Com w Mount Prospect i zobowiązuje się do zatrzymania wszystkich jej 1200 pracowników. Żadnych finansowych szczegółów operacji nie ujawniono.

Na zdominowanym obecnie przez firmy Cisco, Nortel i Lucent rynku 3Com pozbywa się swojego działu przełączników LAN - na rzecz Extreme Networks. Ta ostatnia firma przejmie linię produktów CoreBuilder, przeprowadzając stopniową migrację jej użytkowników do swoich przełączników BlackDiamond. Data ostatnich dostaw urządzeń CoreBuilder to 30 czerwca 2000. Extreme przejmie dwustu pracowników 3Com zajmujących się tą platformą.

Ostatnim działem, jakiego pozbywa się 3Com, są przeznaczone dla sieci WAN przełączniki i routery PathBuilder i NetBuilder. Przejmie je firma Motorola, ale jak na razie brak szczegółów na ten temat.

Benhamou twierdzi, że przyszłość 3Com rysuje się w jasnych barwach. Firma skupi się na gwałtownie rozwijających się rynkach produktów dla małego i średniego biznesu. W centrum uwagi 3Com mają być szerokopasmowy dostęp (modemy kablowe i DSL), sieci domowe, komunikacja bezprzewodowa, telefonia LAN i urządzenia oparte na technikach webowych. Kluczem do sukcesu ma być - zdaniem Benhamou - łatwość obsługi.

We współpracy z firmą Inktomi 3com planuje rozwijać systemy web caching. Mając na celu szybszy dostęp do stron webowych 3Com będzie wyposażał swoje urządzenia sieciowe w oprogramowanie serwera ruchu firmy Inktomi. Do współpracy dojdzie także z firmami F5 (przy systemach równoważenia obciążeń – load balancing) oraz Sonic Wall (w zakresie zapór ogniowych – firewall).

Firma poinformowała też o planach współpracy z Apropos Technology przy opracowywaniu opartych na telefonii IP systemów call center (centrów kontaktowych). 3Com zintegruje rozwiązania Total Interaction Management Systems firmy Apropos ze swoim systemem komunikacji telefonicznej LAN NBX 100. Z kolei umowa z Symbol Technologies dotyczy zintegrowania produktów NBX z bezprzewodowymi telefonami firmy Symbol Technologies przeznaczonymi dla telefonii LAN.

Wejście na rynek DSL (Digital Subscriber Line) oznacza dla 3Com poszerzenie zakresu obecnych umów OEM z firmą Copper Mountain. W rezultacie technologia DSLAM ma zostać zintegrowana z platformą usług IP CommsWorks firmy 3Com.

Przy okazji wiadomości o reorganizacji 3Com ogłosił wyniki finansowe trzeciego kwartału finansowego roku 2000. Zysk netto firmy to 97,4 mln USD, co daje lekki wzrost w stosunku do wyników z ubiegłego roku - o 9 proc. (89,6 mln USD). Sprzedaż firmy nie wzrosła jednak i jest na poziomie sprzed roku, osiągając 1,4 mld USD.

Analitycy rynkowi uważają, że restrukturyzacja i skupienie się na rynkach dla małego i średniego biznesu przyniesie korzyści 3Com. Z kolei klienci, którzy dotychczas zainwestowali w produkty LAN/WAN z marką 3Com niemałe pieniądze, nie kryją swego rozżalenia nagłą decyzją. Czują się oni przez firmę porzuceni.

NetWorld online

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200