3Com na gigabitowej fali

Pierwszy producent sprzętu sieciowego wprowadza przełączniki z Gigabit Ethernetem.

Pierwszy producent sprzętu sieciowego wprowadza przełączniki z Gigabit Ethernetem.

3Com Corporation jest pierwszym z dużych producentów sprzętu sieciowego, który zapowiedział wsparcie dla technologii Gigabit Ethernet i przedstawił produkty mogące przesyłać dane z prędkością 1 Gb/sek. Analitycy rynku podkreślają jednak, że nowe produkty 3Com, które wprowadzone zostaną na rynek już we wrześniu br., nie będą jeszcze w pełni standardowe - pełna specyfikacja gigabitowego Ethernetu gotowa będzie bowiem najwcześniej na początku przyszłego roku.

Bez standardu

Do tej pory twórcy tej technologii nie określili warunków, na jakich urządzenia Gigabit Ethernet współpracować mają z innymi produktami sieciowymi. W tym wypadku konieczne jest ustanowienie standardów, które określać będą współpracę urządzeń oferowanych przez różnych producentów. Wymaga to współpracy konkurujących ze sobą firm. Innym problemem, który trzeba rozwiązać, jest kontrola nad strumieniem przepływających informacji. Należy zapewnić odpowiednie mechanizmy zabezpieczeń przed zbyt szybkim przeładowaniem buforów w urządzeniach nadających i odbierających przesyłane informacje (co przy tak dużej prędkości transmisji jest dosyć prawdopodobne). W przeciwnym wypadku, przesyłane dane mogą być zbyt często tracone. Taki sam problem występował we wczesnych implementacjach technologii Asynchronous Transfer Mode (ATM). Dodatkową przeszkodą na drodze do upowszechnienia się Gigabit Ethernetu jest fakt, że dotychczas prace międzynarodowego komitetu normalizacyjnego IEEE koncentrują się na opracowaniu metod transmisji danych za pośrednictwem jedno- i wielomodowych światłowodów. Specyfikacje dotyczące transmisji po standardowych kablach miedzianych spodziewane są dopiero pod koniec br., co znacznie opóźnia wejście szybkiej technologii sieciowej "na biurko".

Co nowego?

W chwili premiery nowych produktów 3Com, na rynku nie będą dostępne jeszcze moduły rozszerzające (uplink) do sprzętu sieciowego innych producentów, które umożliwiłyby podłączanie ich do sieci Gigabit Ethernet. Oznacza to, że firma zainteresowana stosowaniem rozwiązania 3Coma byłaby zmuszona wymienić wszystkie urządzenia sieciowe, obsługujące jej sieć szkieletową, na sprzęt tego producenta.

3Com wprowadza całą rodzinę produktów oferujących możliwość przesyłania danych z prędkością 1 Gb/s oraz serię modułów rozszerzających do sprzedawanych obecnie przełączników grupowych i przeznaczonych dla sieci szkieletowych.

Jako pierwszy w ofercie pojawi się przełącznik SuperStack II Switch 9000 SX, wyposażony w osiem portów gigabitowych, które będą mogły agregować ruch przesyłany przełącznikami Switch 1000 i 3000 (do ostatnich dodane zostaną moduły gigabitowe). W dodatkowe moduły wzbogacone zostaną także koncentratory rodzin CoreBuilder 5000 i 7000. Sprzedaż nowego przełącznika SuperStack II Switch 9000 SX rozpocznie się we wrześniu br., a jego cena wynosić będzie 19 995 USD. Ceny modułów rozszerzających i innych przełączników zdolnych przesyłać gigabit danych na sekundę kształtować się będą od 2995 do 18 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200