Czy menedżerowie są gotowi na „Nowy Styl IT”?

W perspektywie 12 miesięcy, 92% ankietowanych pracowników działów IT spodziewa się zwiększonej presji ze strony biznesu.

Czy menedżerowie są gotowi na „Nowy Styl IT”?

Firma HP opublikowała wyniki badania na temat wyzwań stawianych działom IT oraz nadchodzących, przewidywanych zmian technologicznych. Samo badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu tego roku wśród 103 rodzimych informatyków.

Pierwsze pytanie przygotowane w ankiecie dotyczyło wymagań stawianych działom IT przez biznes. Informatycy odpowiadali, czy w perspektywie 12 miesięcy spodziewają się tego, że działy biznesowe będą wywierały na nich większa presję. Aż 92% ankietowanych odpowiedziało w tym przypadku, że przewidują, iż tak się stanie. Odmiennego zdania było jedynie 8% ankietowanych. Pytanie to podsumowano krótkim zdaniem, mówiącym, że firmowe działy IT będą musiał pokazać, iż wnoszą zauważalną wartość do organizacji, a nie tylko skupiają się na utrzymaniu istniejącej infrastruktury i usług.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników

W ankiecie pytano również o to, jak respondenci postrzegają oczekiwania decydentów biznesowych związane z projektami IT prowadzonymi w firmie. W tym przypadku 43% badanych uznało, że oczekuje się od nich skrócenia czasu wdrożenia przy jednoczesnym zwiększeniu liczby realizowanych projektów. 36% ankietowanych powiedziało, że oczekuje się od nich skrócenia czasu wdrożenia, ale przy podobnej liczbie realizowanych projektów. 11% badanych odpowiedziało, że oczekiwania działów biznesowych się nie zmienią, a 10% badanych nie potrafiło zdefiniować tych oczekiwań.

Pracy prawdopodobnie będzie zatem więcej, ale czy pracownicy działów IT będą mogli liczyć na wsparcie dodatkowych kolegów? W badaniu pytano także i o to. W tym przypadku, aż 61% ankietowanych przyznało jednak, że liczebność zespołów odpowiedzialnych za zarządzanie infrastrukturą i utrzymanie systemów IT pozostanie bez zmian. Wzrostu lub spadku zatrudnienia spodziewa się odpowiednio 18% i 21% badanych.

Ankieta przygotowana przez HP zawierała również pytanie o prognozowany wzrost ilości danych przechowywanych w firmach. 42% badanych odpowiedziało, iż w ciągu roku będzie ich więcej o 40%. 34% badanych spodziewa się wzrostu 20%. Zwiększenie ilości przechowywanych danych o 70% przewiduje jedynie 18% badanych, a wzrost o 100% przewiduje 6% badanych.

Z badania wynika więc, że informatycy widzą najbliższą przyszłość jako czas pełen wyzwań i ciężkiej pracy. Zwiększyć ma się ich zakres odpowiedzialności i liczba realizowanych projektów, a zmniejszyć czas, który otrzymają na ich kończenie. Zdaniem większości ankietowanych, wytężona praca wykonywana będzie bez wzrostu zatrudnienia.

Jak poradzić sobie z takimi wyzwaniami? Odpowiedź między innymi na to pytanie będzie można poznać na konferencji Forum Wyzwania IT 2014, która odbędzie się 23 kwietnia tego roku w Warszawie, w hotelu Hilton. Redakcje magazynów Computerworld i CIO objęły konferencję swoim patronatem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200