Polacy triumfują w europejskich zawodach robotycznych

Osiem medali, w tym cztery złote, zdobyli polscy konstruktorzy w najważniejszych europejskich zawodach robotów RobotChallenge, które odbyły się w Wiedniu. Po raz czwarty z rzędu zapewnili sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów.

W wiedeńskich zawodach – uznawanych za największe i najbardziej prestiżowe w Europie – startują mobilne, samodzielne, własnoręcznie skonstruowane roboty. W zawodach w 15 konkurencjach zmierzyły się 574 roboty z 46 krajów.

W zależności od kategorii, skonstruowane roboty muszą np. jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną na ziemi linią (Line Follower); zepchnąć robotycznego przeciwnika z maty (m.in. Mini Sumo, Mega Sumo). W oddzielnych kategoriach zawodów startują też roboty humanoidalne, a więc o ludzkich kształtach.

W klasyfikacji generalnej zawodnicy z Polski zajęli pierwsze miejsce, zdobywając cztery medale złote, jeden srebrny i trzy brązowe.

Medale złoty i brązowy polskie zespoły zdobyły w kategoriach: Mini Sumo oraz Humanoid Sumo. Po jednym złotym medalu wywalczyły polskie drużyny rywalizujące w dyscyplinach: Puck Collect i Humanoid Sprint. Jeden srebrny medal polscy reprezentanci wywalczyli z kategorii: Line Follower Enhanced, a jeden brązowy w kategorii Line Follower.

Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się Łotwa, zdobywając sześć medali: trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Łotysze zdominowali kategorię Mega Sumo, w której zajęli całe podium.

Trzecie miejsce, z trzema medalami, zajęli zawodnicy z Włoch. Zespoły z tego kraju zdobyły dwa medale złote i jeden brązowy.

Mistrzostwa RobotChallenge organizowane są od 2004 roku. Wystartowało w nich już ponad tysiąc robotów. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne są na stronie:http://www.robotchallenge.org/robotchallenge/resultate-2014/