FCIA zapowiada – w 2016 r. na rynku pojawią się pierwsze rozwiązania FC 32 i 128 Gb/s

FCIA (Fibre Channel Industry Association) twierdzi, że przełączniki i adaptery FC (Fibre Channel) szóstej generacji, które będą nadawać i odbierać dane z szybkością 32 Gb/s i 128 Gb/s, pojawią się na rynku w 2016 r. Jak wiadomo, specyfikacje Fibre Channel opracowuje jeden z komitetów ANSI (American National Standards Institute), we współpracy z producentami rozwiązań obsługujących sieci SAN, w których stosowany jest protokół FC.

Potwierdza to firma Brocade (czołowy producent sprzętu FC), która poinformowała niedawno, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek w 2016 r. swoich pierwszych rozwiązań FC Gen 6. Znajdą się zapewne wśród nich również rozwiązania FC 128 Gb/s. Z kolei QLogic (oraz inni dostawcy sprzętu FC) zapewniają, że w 2015 r. w ich ofertach pojawią się na pewno pierwsze rozwiązania FC 32 Gb/s.

Należy od razu zaznaczyć, że połączenie FC 128 Gb/s będzie się składać z czterech kanałów FC, każdy obsługujący dane z szybkością 32 Gb/s. Połączenie takie będzie oparte w warstwie fizycznej na miedzi albo na światłowodzie. W przypadku miedzi każdy kanał będzie reprezentowany przez oddzielny kabel, a w przepadku światłowodu przez falę świetlną mającą inną długość.

Połączenia Fibre Channel zwiększały do tej pory swoją szybkość dwa razy, za każdym razem dwukrotnie. Ostatni raz miało to miejsce w 2011 r., gdy na rynek weszły rozwiązania FC 16 Gb/s. Firmy zainteresowane sieciami FC 32 i 128 Gb/s będą musiały oczywiście zainwestować w nowy sprzęt, ale dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te rozwiązania będą w pełni kompatybilne z wcześniejszymi wersjami standardu FC.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że wraz z pojawieniem się rozwiązań FC Gen 6 nastaną ciężkie dni dla technologii FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Jak wiadomo, technologia FCoE bazuje na połączeniach Ethernet, które są w stanie przesyłać obecnie dane z szybkością 40 oraz 100 Mb/s.

Obecnie jest tak, że połączenia FCoE bazujące na Ethernecie 40 Gb/s (który nie jest tak drogi jak Ethernet 100 Gb/s) pracują szybciej niż połączenia FC 16 Gb/s. Jednak z chwilą pojawienia się połączeń FC 32 Gb/s (a tym bardziej FC 128 Gb/s) przewaga ta zniknie. Wtedy niejedna firma mając do wyboru technologię FCoE lub FC, wybierze tę ostatnią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200