Mniejsze oczekiwania finansowe studentów, większy nacisk na stabilne zatrudnienie

Wyniki tegorocznego badania Universum Student Survey pokazują, że studenci wkraczający na rynek pracy mają mniejsze oczekiwania finansowe niż w latach ubiegłych. Ich głównym celem zawodowym jest stabilizacja zatrudnienia. Studenci wybrali też idealnych ich zdaniem pracodawców. W branży IT na podium stanęły Google Poland, Microsoft i IBM Polska.

Obecnie dla studentów bardzo ważnym aspektem i jednym z głównych celów w przyszłej karierze jest to, by zatrudnienie było pewne i stabilne. Aż dla 64 proc. badanych studentów stabilizacja zatrudnienia była głównym celem zawodowym. Dla 51 proc. ważne jest by być ekspertem, a dla 47 proc. kluczowa jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Taki rozkład priorytetów od lat odróżnia polskich studentów od z krajów Europy Zachodniej. Co więcej, tylko dla 14 proc. polskich studentów ważna jest możliwość kariery zagranicznej, a dla 13 proc. możliwość zarządzania zespołem. Z kolei dla studentów z innych krajów priorytetem jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, możliwość kariery zagranicznej oraz zarządzanie zespołem.

Firmy, które w oczach studentów są w stanie zagwarantować pewne i stabilne zatrudnienie lub są z tym kojarzone znajdują się wysoko w rankingach. To już od kilku lat jeden z najważniejszych czynników atrakcyjności pracodawcy w naszym kraju, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż niestabilną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wysokie wskaźniki bezrobocia wśród absolwentów. "W większości pozostałych krajów, w tym w Niemczech, numerem jeden na liście celów zawodowych jest tzw. work-life balance, jednak polscy studenci nie cenią go aż w tak dużym stopniu. W zamian za to skupiają się tych atrybutach, które zapewnią im rozwój przyszłej kariery" - wyjaśnia Tomasz Krzywicki z Universum w Polsce.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Najlepsi pracodawcy świata

Badanie pokazało ponadto, że polscy studenci chcieliby po studiach znaleźć zatrudnienie w Polsce. 40 proc. z nich chciałoby jednak pracować w firmie międzynarodowej. Universum Student Survey 2013 pokazało też, że studenci bardzo chętnie uczestniczą w stażach i praktykach. Chce w nich brać udział aż 89 proc. badanych studentów. Ponad połowa uważa, że jest to okazja, by znaleźć później zatrudnienie w firmie. Tegoroczne badania pokazują też wzrost ducha przedsiębiorczości wśród młodych osób, szczególnie wśród studentów IT. 17% z nich chce założyć swój biznes albo pracować przy tworzeniu nowych projektów zaraz po zakończeniu studiów. "Taką tendencję dostrzegamy też w innych krajach - w Rosji wspomniany wskaźnik wynosi 20%. To jedna z przyczyn, dla których wiele firm boryka się z trudnościami w znalezieniu dobrych pracowników sektora IT" - wyjaśnia Tomasz Krzywicki.

W oparciu o opinie ponad 25 500 studentów powstał też ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst&Young, a za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. "Jako firma zwracamy uwagę na dane dotyczące głównych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy. Wyniki badań Universum potwierdzają, że studenci poszukują możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przyjaznego i dynamicznego środowiska pracy i traktują pierwsze zatrudnienie jako podstawa do zbudowania swojego doświadczenia i nabycia umiejętności, które przyczynią się do przyszłego ich sukcesu" - podkreśla Anna Woźniak, Recruitment Manager tegorocznego zwycięzcy.

Mniejsze oczekiwania finansowe studentów, większy nacisk na stabilne zatrudnienie

W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, a kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska. "Na liście możemy dostrzec wielu dużych, globalnych pracodawców, ale polscy studenci dokonują również innych wyborów. Przykładowo, aż 70% z nich chciałoby pracować w Polsce, co jest bardzo wysokim wynikiem w porównaniu do innych krajów" - komentuje Tomasz Krzywicki z Universum w Polsce.

Mniejsze oczekiwania finansowe studentów, większy nacisk na stabilne zatrudnienie
Mniejsze oczekiwania finansowe studentów, większy nacisk na stabilne zatrudnienie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200