Samoszyfrujące dyski - czy warto je stosować?

Ukradzione i zgubione laptopy przysparzają działom IT wielu kłopotów, gdyż zapisane na ich dyskach dane mogą wtedy trafić w niepowołane do tego ręce. Można się przed tym uchronić przez instalowanie w takich urządzeniach dysków (twardych albo SSD) zawierających sprzętowe rozwiązania, które szyfrują dane. Pozostaje jednak pytanie - czy warto to robić i czy taka metoda ochrony danych opłaca się i ma prawo bytu. Takim właśnie zagadnieniem zajęła się firma badawcza Ponemon Institute.

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dokumencie zatytułowanym "The TCO of Software vs. Hardware-based Full Disk Encryption", opracowanym przez wspomniany na wstępie Ponemon Institute, sponsorowanym przez wiodących na rynku producentów dysków twardych. Dokument powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego na grupie 1300 specjalistów od spraw bezpieczeństwa, pracujących w czterech krajach (USA, Wielka Brytania, Niemcy i Japonia).

Wyniki sondażu zawarte w dokumencie wskazują, że wdrożenie tej technologii wymaga od informatyków niemało czasu i wysiłku, jednak korzyści przewyższają koszty, jakie trzeba ponieść na początku. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie są to tylko koszty związane z tym, że szyfrowe dyski są droższe od standardowych dysków. Są to przede wszystkim koszty związane z wdrożeniem do pracy takiego systemu i następnie zarządzaniem nim.

Podczas gdy łączna kwota szacowanych oszczędności (związanych z wprowadzeniem do firmy samoszyfrujących dysków) może się zmieniać w zależności od kraju, to największe oszczędności odnotowano w USD (gdzie na każde 235 USD wydanych na wdrożenie takich dysków, oszczędności - związanych z faktem, że dane są należycie chronione - oszacowano na 4650 USD. Na drugim końcu tego rankingu są Niemcy. Tutaj na każde wydane 260 USD przewidywane oszczędności oszacowano na 973 USD.

Okazuje się, że wielkość oszczędności zależy od wielkości firmy. Im większa firma, tym większe będą korzyści. Związane jest to z tym, że w dużych firmach ryzyko i koszty związane z naruszeniem danych są zawsze większe. Badanie nie zawiera żadnych porad dotyczących wyboru konkretnego producenta szyfrowanych dysków czy też przyjętej metody szyfrowania danych. A do najpopularniejszych metod należy tu zaliczyć takie technologie, jak BitLocker (Microsoft) czy TrueCrypt.

Badanie pokazuje też, że koszty zakupu samego sprzętu (czyli szyfrowanych dysków) są niewielkie w porównaniu do wszystkich kosztów związanych z wdrożeniem do pracy takiego systemu. I tak np. szyfrowane dyski twarde firmy Seagate są droższe tylko o kilkadziesiąt dolarów od dysków mających taką samą pojemność, które nie szyfrują danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200