Dell wierzy w superkomputery z procesorami ARM

W laboratoriach amerykańskiego koncernu Dell powstaje właśnie prototypowy superkomputer, wyposażony w procesory oparte na architekturze ARM. Zdaniem przedstawicieli firmy, w przyszłości taka maszyna może okazać się idealna do pewnych specyficznych zastosowań, ponieważ może oferować równowagę pomiędzy dużą mocą obliczeniową a niewielkim zapotrzebowaniem na energię. 

Procesory ARM do tej pory stosowane są głównie w smartfonach oraz tabletach, choć ostatnio coraz częściej trafiają również do serwerów (szczególnie tych, w których priorytetem jest nie wydajność, lecz energooszczędność). Naukowcy z Della są przekonani, że na tym profesjonalne zastosowania tych układów się nie skończą.

„ARM-y trafią w końcu do superkomputerów, jesteśmy pewni, że to się wydarzy. Ich głównym atutem będą znaczne oszczędności, które będzie można dzięki nim wypracować – sądzę, że wynikające z tego korzyści skłonią użytkowników instytucjonalnych do zainteresowania się tą architekturą” – komentuje Tim Carroll, dyrektor działu badań Della.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Dane w centrum świata

Do tej pory ARM-ami w kontekście superkomputerów nikt się nie interesował. Priorytetem dla twórców takich maszyn jest maksymalna wydajność, nic więc dziwnego, że zwykle stosowane są w nich procesory Intela, AMD, a także Power IBM-a czy Sparc Oracle’a. Carrol podkreśla jednak, że sytuacja może się szybko zmienić – tak, jak kilka lat temu zmieniła się sytuacja układów graficznych (które stały się ostatnio kluczowym komponentem superkomputerów, odpowiadającym za zapewnienie wydajności w tym samym stopniu, co procesory). „Rynek się zmienia – również pod wpływem rozwoju technologii chmurowych. Za kilka lat może się zdarzyć, że część obliczeń superkomputerów wykonywanych będzie w chmurze” – wyjaśnia przedstawiciel Della. 

Podstawową zaletą układów ARM jest (oprócz energooszczędności) niewysoka cena, szczególnie w porównaniu z wykorzystywanymi w superkomputerach układami FPGA – field programmable gate arrays. To dlatego niektórzy projektanci takich maszyn już od pewnego czasu eksperymentują z procesorami mobilnymi (wśród nich jest nie tylko Dell, ale również ośrodek Barcelona Supercomputing Center, w laboratoriach którego już od kilku miesięcy powstaje prototyp superkomputera opartego na procesorach Samsung Exynos 5).

Jeśli urządzenia takie faktycznie zaczną powstawać i trafią na rynek, najbardziej prawdopodobne jest, że wykorzystane zostaną w nich procesory ARM dedykowane dla serwerów. Takie CPU produkują obecnie Calxeda, Marvell oraz Texas Instruments – z tym, że są to układy 32- i 40-bitowe. Ale warto przypomnieć, że ARM zaprezentował już architekturę 64-bitową (układy ARMv8 / Cortex-A57 oraz Cortex-A53) – pierwsze wykorzystujące ją układy powinny niedługo pojawić się na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200