Intel chce zbudować pierwszy na świecie, eksaflopsowy superkomputer

Intel pracuje nad nowymi rodzajami procesorów mając nadzieję, że posłużą mu one do zbudowania pierwszego na świecie eksaflopsowego superkomputera. Firma zapowiada, że pierwszy taki superkomputer będzie gotowy za pięć/sześć lat.

W skład nowych układów będą wchodzić, zintegrowane ściśle z procesorem, wszystkie kontrolery obsługujące sieć oraz pamięci masowe. Intel ma nadzieję, że dzięki takiej integracji uda mu się zbudować superkomputer pracujący 50 razy szybciej niż dostępne obecnie systemy obliczeniowe tego rodzaju (czyli przetwarzające dane z szybkością większą niż jeden eksaflops, czyli tysiąc petaflopsów). Komputer taki będzie wykonywać w ciągu jednej sekundy trylion (10 do osiemnastej potęgi) operacji zmiennoprzecinkowych.

Stosując dostępne obecnie procesory i towarzyszące mu układy, ekasaflopsowy superkomputer byłby tak drogi i pobierałby tak dużo energii, nie przedsięwzięcie takie nie ma sensu. Dlatego Intel pracuje nad zupełnie nową architekturą procesorową, integrującą i wirtualizująca w ramach jednego scalaka całe otoczenie, a więc układy I/O oraz kontrolery obsługujące storage oraz sieć komputerową.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Systemy HPC (High-Performance Computer) wspierają najczęściej połączenia Infiniband i Ethernet, podczas gdy mikroserwery wykorzystują oprócz Ethernetu również technologię PCI-Express. AMD ma w ofercie serwery SeaMicro, które wspierają firmową technologię Freedom Fabric Storage. Obsługuje ona systemy pamięci masowej i standardowe protokoły używane w tym obszarze. Intel chce te rozproszone po całym systemie obliczeniowym elementy zintegrować i opracować oprogramowanie, które będzie nimi zarządzać.

Intel chce zbudować pierwszy na świecie, eksaflopsowy superkomputer

Xeon Phi

Firma ma już w tej dziedzinie pewne doświadczenie. Można tu wymienić np. koprocesor Xeon Phi (zawierający do 60 rdzeni) czy produkty linii True Switch, w których kontrolery zostały ściśle zintegrowana z układem CPU. Rozwiązania True Switch (zaprojektowane dla procesora Xeon E5-2600 opartego na mikroarchitekturze Sandy Bridge) zawierają wyspecjalizowane układy scalone, które łączą host z główną magistralą i całym otoczeniem sieciowym (z adapterami, przełącznikami i okablowaniem) i mogą obsługiwać nawet do 10 tys. portów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200