Od preformy do kabla

Kierunki rozwoju techniki wytwarzania światłowodów i podstawy fizyczne transmisji optycznej to temat konferencji zorganizowanej w maju przez C&C Partners Telecom.

Jak wygląda proces produkcyjny kabli światłowodowych i jakie wyzwania i problemy techniczne trzeba rozwiązać by spełniał on wymagania międzynarodowych standardów? Na takie pytania wyczerpującej odpowiedzi starał się udzielić Onno Bresser, Dyrektor Rozwoju Włókien i Kabli Światłowodowych w firmach TKF i TFO podczas konferencji "Technologia produkcji włókien, a kabel światłowodowy" zorganizowanej przez C&C Partners Telecom w Warszawie.

Onno Bresser zaczął od prezentacji podstaw fizycznych dotyczących transmisji światłowodowej oraz optycznych, geometrycznych i mechanicznych wymagań jakie stawia okablowanie optyczne. Następnie przedstawił różne stosowane na rynku procesy produkcyjne (SM, MM, MCVD, PCVD, OVD, VAD) ich zalety, wady i zastosowania oraz rozwiązania wykorzystywane przez TKF. Jak podkreślił, należąca do holdingu TKH firma TKF jest jednym z niewielu producentów włókien i kabli światłowodowych na świecie, którzy kontrolują kompletny proces produkcyjny od preform (bloki z których wytwarzane są włókna) do instalacyjnych kabli światłowodowych.

Wśród bardziej szczegółowych informacji, Onno Bresser omówił stosowane w jego firmie metody kontroli jakości włókien dotyczące pomiarów ich parametrów mechanicznych i transmisyjnych. A także niektóre zaawansowane techniki zwiększania trwałości światłowodów - w szczególności metody eliminacji tzw. "piku wodnego" przez nasycanie włókien deuterem (izotop wodoru). "Pik wodny" to zwiększone tłumienie transmisji dla niektórych długości fal spowodowane przez przeniknięcie atomów wodoru z otaczającego środowiska i ich związanie z niekompletnymi strukturami szkła. Wstępna deuteryzacja włókien powoduje, że brakujące elementy struktury są wypełniane przez izotopy wodoru, których optyczne parametry nie stwarzają tego typu problemów.

Kolejnym tematem były włókna o zredukowanym promieniu gięcia, niezbędne przy ich wytwarzaniu modyfikacje procesów produkcyjnych i kierunki rozwoju tej technologii.

Konferencja miała charakter techniczny i była adresowana do specjalistów zajmujących się projektami infrastruktury światłowodowej. Udział w niej wzięło ok. 40 osób reprezentujących operatorów telekomunikacyjnych oraz użytkowników systemów sieciowych wdrożonych przez C&C Partners.

Patronem medialnym konferencji był Networld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200