Rekordowa sprzedaż oprogramowania do składowania danych

Producenci oprogramowania do składowania danych osiągnęli w ubiegłym roku rekordowe dochody ze sprzedaży rozwiązań z tego segmentu - firma analityczna IDC szacuje, że przekroczyły one 14 mld USD. Najwięcej zarobiły na nim EMC, IBM oraz Symantec.

W czwartym kwartale ubiegłego roku dochody ze sprzedaży oprogramowania związanego ze składowaniem danych sięgnęły 3,8 mld USD (o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku). Był to absolutnie rekordowy kwartał dla tej branży - doskonała sprzedaż w końcówce roku sprawiła, że ostateczny wzrost dochodów (liczony rok do roku) wyniósł w 2011 r. aż 11,6%.

Z opublikowanego właśnie przez IDC raportu Worldwide Storage Software QView dowiadujemy się, że producenci oprogramowania do systemów pamięci masowych osiągnęli w sumie 14,16 mld USD dochodów ze sprzedaży swoich rozwiązań. Największą część "tortu" zgarnęły EMC (25,7%), IBM (19,8%) oraz Symantec (15,4%).

Zobacz również:

  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?

Analitycy twierdzą też, że aż cztery z siedmiu podstawowych segmentów rynku oprogramowania dla pamięci masowych wykazywały w ubiegłym roku dwucyfrową dynamikę wzrostu - chodzi tu o rozwiązania do ochrony i odzyskiwania danych, oprogramowanie do replikacji danych, oprogramowanie infrastruktury przechowywania danych a także oprogramowanie do zarządzania systemami pamięci masowych.

"Choć mogłoby się wydawać, że rynek rozwiązań do ochrony i odzyskiwania danych jest już dojrzały i nasycony, to sprzedaż produktów z tego sektora była znakomita - głównie za sprawą wyzwań związanych z popularyzowaniem się wirtualizacji. Dostawcy usług opartych na wirtualizacji są zobowiązani do zagwarantowania klientom odpowiednio wysokich parametrów RPO (Recovery point objective) oraz RTO (Recovery time objective) - stąd ich zainteresowanie produktami pozwalającymi na spełnienie tych wymagań - tłumaczy Eric Sheppard z IDC.

Z opracowania przygotowanego przez analityków dowiadujemy się, że wysoki wzrost przychodów odnotowali również dostawcy oprogramowania do archiwizowania danych (12% w porównaniu z 2010). Zdaniem przedstawicieli IDC, to m.in. efekt popularyzowania się usług chmurowych, w których użytkownicy przechowują coraz większe ilości danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200