Bałagan w zarządzaniu flotą urządzeń mobilnych

Badania firmy Zenprise pokazują, że specjaliści IT nie do końca radzą sobie z nadzorem nad urządzeniami mobilnymi, które są coraz częściej wykorzystywane przez pracowników. Zamiast skupić się na zabezpieczeniach przed potencjalnie groźnymi usługami chmurowymi (np. Dropbox czy Box.net), informatycy chętnie blokują możliwość korzystania z Facebooka czy grania w Angry Birds.

Bałagan w zarządzaniu flotą urządzeń mobilnych

Zenprise to znany dostawca rozwiązań MDM (Mobile Device Management), zwiększających kontrolę nad urządzeniami mobilnymi próbującymi uzyskać dostęp do wewnętrznej sieci firmowej. Specjaliści spółki pracują również nad sposobami zabezpieczania sieci korporacyjnych przed wyciekami ważnych informacji przechowywanych na smartfonach czy tabletach.

Polecamy Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych w morzu zaniedbań

Zobacz również:

  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga
  • Nadchodzą nowe tablety od Apple

Jednym z produktów Zenprise jest Zencloud, usługa MDM świadczona w modelu cloud computing (przetwarzanie rozproszone w chmurze). Klienci usługi Zencloud stanowili źródło najnowszych badań Zenprise, dotyczących faktycznego stanu zarządzania flotą urządzeń mobilnych w firmach.

Wyniki badań wskazują, że specjaliści działów IT często skupiają się głównie na blokowaniu stron internetowych związanych z sieciami społecznościowymi (prym tu wiedzie Facebook) czy grami online (np. popularna gra Angry Birds). Rzadziej stosowane są zabezpieczenia sieci wewnętrznej przed możliwymi atakami ze strony aplikacji typu cloud (Dropbox, Box.net, Evernote itp.), choć według wielu specjalistów stwarzają one większe zagrożenie.

Jak przekonuje Ahmed Datoo, wiceprezes Zenprise ds. marketingu, firmy zwykle decydują się na zakup narzędzi bądź usług MDM właśnie ze względów bezpieczeństwa. Blokowanie stron i serwisów mogących wpływać na produktywność pracowników powinno być elementem dodatkowym, a nie najważniejszym. Tym bardziej, że w obecnych czasach wielu z nich wnosi do firmy własne urządzenia (BYOD - Bring Your Own Device) i chciałoby móc korzystać z zainstalowanych aplikacji.

Polecamy Raport Trend Micro: urządzenia mobilne, konsumeryzacja i BYOD

Datoo podejrzewa, że zaistniała sytuacja jest wynikiem czystego rachunku zysków i strat - zwiększona wydajność pracy jest cenniejsza od efektów ewentualnych ataków ze strony popularnych aplikacji chmurowych.

Kolejną, interesującą konkluzją raportu Zenprise jest fakt, że tylko 29% urządzeń należących do klientów usługi Zencloud, było zabezpieczonych hasłem. To dość nieoczekiwany wynik, ponieważ uniemożliwienie dostępu do firmowych urządzeń mobilnych przez osoby nieupoważnione jest jednym z głównych argumentów skłaniających zarządy spółek do zakupu rozwiązań MDM.

Identyczny odsetek (29%) urządzeń mobilnych miał wcześniej skonfigurowane połączenia VPN, co jest dodatkowym elementem wpływającym na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Według Datoo, zaskakujące wyniki badań pokazują, że firmy ufają swoim pracownikom w większym stopniu niż przyjęło się uważać.

Wewnętrzna polityka MDM spowodowała, że ok. 14% przeanalizowanych urządzeń miało wyłączone niektóre funkcje sprzętowe (aparaty fotograficzne, Bluetooth, Wi-Fi itp.) oraz wbudowane aplikacje (np. App Store, iTunes).

W 12% przypadków względy bezpieczeństwa dotyczące kadry zarządzającej przyczyniły się do dezaktywacji modułu GPS - aby uniemożliwić śledzenie kierowników wyższego szczebla przez popularne serwisy typu FourSquare czy Twitter. Jedynie 2% urządzeń korzystało z zaawansowanych funkcji narzędzi Mobile Device Management (przede wszystkim autoryzacji bazujących na certyfikatach).

Polecamy Historia urządzeń mobilnych

Badania wśród klientów Zencloud przyniosły również garść informacji o preferencjach użytkowników w zakresie używanych przez nich urządzeń oraz platform mobilnych. Europejczycy chętniej niż Amerykanie korzystają ze smartfonów i tabletów opartych na systemie Apple iOS (67% do 54%). Dla platformy Google Android statystyki są niemal równe (29% do 34%). W Ameryce Północnej częściej wykorzystywany jest system Windows Mobile (obecnie Windows Phone), co podyktowane jest głównie przywiązaniem do tego systemu instytucji rządowych (4% w Europie i 14% w Ameryce Północnej).

Raport Zenprise nie obejmuje klasy urządzeń Research In Motion (BlackBerry), ponieważ mogą być one zarządzane wyłącznie przez BES (BlackBerry Enterprise Server).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200