Microsoft zapowiada nowy system plików - ReFS

W szykowanym właśnie do premiery systemie Windows Server 8 Microsoft zamierza zastosować zupełnie nowy system plików - ReFS. Ma on być pozbawiony wielu słabości dość już wiekowego, ale wciąż powszechnie używanego NTFS-u.

Microsoft liczy, że z czasem ReFS (Resilient File System - elastyczny system plików) będzie zastępował NTFS we wszystkich wersjach Windows - od serwerowych, aż po desktopowe. Zapowiedział to oficjalnie w firmowym blogu Steven Sinofsky, szef działu Windows.

"Ten system plików zaprojektowany jest z myślą o najróżniejszych typach urządzeń - od najmniejszych jednostek, aż po największe centra danych" - zapowiada Surendra Verma, developer z Microsoftu. Wiadomo, że ReFS będzie obsługiwał nazwy i ścieżki plików liczące do 32 tys. znaków, a także pliki o maksymalnej wielkości 18 trylionów bajtów.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

ReFS ma przy tym zachować wsteczną kompatybilność z NTFS (aczkolwiek nie w pełnym zakresie), wprowadzając jednocześnie cały zestaw nowych funkcji i narzędzi. Nowy system plików nie będzie wymagał np. przeprowadzenia regularnego sprawdzania dysków (co obecnie może spowalniać działanie bardzo dużych dysków). Możliwe będzie również naprawianie systemu plików bez konieczności czasowego wyłączania go z normalnej pracy. Co więcej, ReFS ma mieć wbudowany mechanizm automatycznego korygowania błędnie zapisywanych danych.

"Wygląda na to, że Microsoft zebrał całą dostępną wiedzę na temat systemów plików i stara się wykorzystać ją w pracach nad nowym rozwiązaniem. Koncern skupia się przy tym na zwiększeniu niezawodności, stabilności i zapewnieniu możliwości szybkiego likwidowania awarii. To są rzeczy, które różne firmy robią już teraz - ale zintegrowanie ich w systemie plików pozwoli na zapewnieniu użytkownikom bardziej niezawodnych rozwiązań" - komentuje Al Hilwa, specjalista z firmy analitycznej IDC.

Jeśli chodzi o funkcje NTFS, które raczej nie pojawią się w nowym standardzie, to będą to m.in. Object ID, krótkie nazwy, kompresja, szyfrowanie na poziomie plików, dowiązania twarde (hard link), rozszerzone atrybuty oraz quota. Zachowane zostanie za to szyfrowanie BitLocker, kontrola dostępu ,linki symboliczne, punkty montowania, snapshoty woluminów oraz file ID. Interfejsy API napisane dla NTFS nie będą musiały wymagały aktualizacji do współpracy z ReFS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200