Microsoft nie rozszerzy Windows Update na produkty innych firm

Przedstawicielka koncernu z Redmond napisała w firmowym blogu, że Microsoft nie zamierza wprowadzić do systemu aktualizacyjnego Windows Update poprawek dla aplikacji innych producentów. Farzana Rahman zapowiedziała jednak, że aplikacje wykorzystujące interfejs Metro będą mogły korzystać z centralnie zarządzanego kanału dostarczania poprawek.

O tym, że Microsoft może planować rozciągnięcie Windows Update na produkty innych firm, spekulowano od pewnego czasu - jednak przedwczorajszy wpis Rahman wyraźnie sugeruje, że na wprowadzenie takiego rozwiązania nie mamy co liczyć. "Różnorodność mechanizmów aktualizacyjny, narzędzi instalacyjnych i podejść do problemu aktualizacji różnych firm sprawia, że po prostu niemożliwie jest dostarczanie wszystkich poprawek za pomocą Windows Update. Wierzę, że może to być frustrujące dla użytkowników, ale jednocześnie jest to istotny element naszego ekosystemu, którego nie możemy ot tak zmodyfikować" - tłumaczyła Rahman.

Pewne ułatwienia związane z aktualizowaniem dotyczyć będą wyłącznie aplikacji obsługujących nowy interfejs Metro (który pojawi się w Windows 8) - ich autorzy będą mogli skorzystać z możliwości dostarczania poprawek za pomocą narzędzi systemowych.

Zobacz również:

  • Windows 11 Moment 5 - najnowsza aktualizacja skupia się na AI
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Obecnie Microsoft oferuje za pośrednictwem Windows Update przede wszystkim poprawki dla własnych produktów. Wyjątkiem są niekiedy sterowniki dla Windows; sporadycznie zdarza się również, że Microsoft za pomocą własnej poprawki wyłącza jakiś komponent oprogramowania innego producenta (gdy okaże się, że ów komponent ma jakiś poważny błąd w zabezpieczeniach, narażający użytkownika na atak).

"Rozumiem doskonale, dlaczego Microsoft nie zdecydował się na taki krok [rozciągnięcie Windows Update na produkty innych firm - red.], ale z drugiej strony czuję się nieco rozczarowany. Mogli zrobić coś naprawdę wielkiego - wykazaliby wiele dobrej woli i naprawdę znacząco poprawili bezpieczeństwo użytkowników" - skomentował Wolfgang Kandek, szef działu technicznego firmy Qualys.

Warto dodać, że specjaliści ds. bezpieczeństwa już od kilku lat apelują do Microsoftu o stworzenie jednego centralnego mechanizmu aktualizacyjnego dla wszystkich windowsowych aplikacji. Taki koncept zgłosili i promują m.in. przedstawiciele duńskiej firmy Secunia, zajmującej się monitorowaniem luk w popularnym oprogramowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200