Windows Intune 2.0 - co nowego?

Windows Windows Intune - usługa umożliwiająca centralne zarządzanie komputerami w formule cloud computing - być może nie przykuwa takiej uwagi jak Office 365 czy Windows Azure, ale zdaniem Microsoftu ułatwi ona małym i średnim firmom (do 500 PC) zdalne zarządzanie stacjami roboczymi.

W siedem miesięcy po premierze, firma udostępniła Windows Intune w wersji 2.0. Nowa wersja ma umożliwiać administratorom zarządzanie wprowadzaniem uaktualnień Microsoftu i firm trzecich na wszystkich stacjach roboczych, inwentaryzację sprzętu i oprogramowania, zdalne rozwiązywanie problemów, bezpośrednie zarządzanie ochroną antymalware i ustawianie reguł polityki bezpieczeństwa.

Windows Intune kosztuje 11 euro miesięcznie za każdy komputer (rabaty zaczynają się powyżej 250 licencji). Opłata ta obejmuje zintegrowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i prawo do uaktualnienia systemu do Windows 7 Enterprise. Oprócz małych i średnich firm, Microsoft ma również zamiar zainteresować tą usługą większe przedsiębiorstwa. W dużych organizacjach problemem jest zarządzanie komputerami pozostającymi w dyspozycji pracowników mobilnych lub pracujących w domu. Microsoft uważa, że klasyczne narzędzia zarządzania nie są tak wygodne i elastyczne w zarządzaniu sprzętem pracowników mobilnych jak Windows Intune.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

W tym celu Microsoft wbudował w Intune elementy z systemów zarządzających dla przedsiębiorstw, takich jak SCCM (System Center Configuration Manger), Forefront Endpoint Protection i MDOP (Microsoft Desktop Optimization Pack). Za dodatkowa opłatą użytkownicy Windows Intune mogą uzyskać dostęp do produktów pakietu MDOP, w tym narzędzi wirtualizacji aplikacji i desktopa.

Microsoft planuje także zintegrowanie Windows Intune z Office 365, co pozwoli używać tej usługi do wdrożeń Office w chmurze. Jednak wersja 2.0 nie oferuje tej możliwości. Nie zapewnia również obsługi urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety - obsługuje jedynie PC. Obsługa tych urządzeń ma pojawić się w kolejnej wersji.

Windows Intune 2.0 oferuje jednak sporo nowych mechanizmów. Podajemy cztery z nich, godne uwagi.

Dystrybucja oprogramowania

Windows Intune 2.0 upraszcza zadanie dystrybucji oprogramowania i uaktualnień Microsoftu oraz firm trzecich do wszystkich PC zarządzanych przez usługę. Administrator wykorzystuje prosty kreator w konsoli Windows Intune, który prowadzi go przez proces dystrybucji oprogramowania. Oprogramowanie lub pakiety uaktualnień mogą być zawarte w plikach .EXE, .MSI lub .MSP.

Po wprowadzeniu odpowiedniej informacji, kreator szyfruje, kompresuje i umieszcza gotowy do wdrożenia pakiet instalacyjny w chmurze (Windows Azure). W okresie testowym administrator usługi otrzymuje do dyspozycji przestrzeń 2 GB w chmurze Windows Azure. W ramach płatnych subskrypcji otrzymujemy z góry ustaloną przestrzeń (większą niż 2 GB). W razie potrzeby możliwe jest wykupienie większej przestrzeni dyskowej. Tak przygotowane oprogramowanie administrator może wybrać do wdrożenia na wybranych PC - jego instalacja rozpocznie się gdy pojawią się online.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200