Użytkownicy WiFi: Bezpieczeństwo? Co to takiego?

Większość osób korzystających z sieci WiFi próbuje co prawda zabezpieczyć je przed nieautoryzowanym dostępem, problem w tym, że te wysiłki są zwykle niewystarczające - wynika z raportu opublikowanego przez organizację Wi-Fi Alliance.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Wakefield Research (na zlecenie Wi-Fi Alliance) dowiadujemy się, że 86% użytkowników sieci Wi-Fi podjęło podstawowe środki mające na celu zabezpieczenie sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Co więcej, 97% ankietowanych uważa, że ich dane są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem. Problem w tym, że aż 66% z nich używa niewystarczających zabezpieczeń lub źle skonfigurowanych routerów/punktów dostępowych.

Najczęstsze błędy to definiowane zbyt łatwych do odgadnięcia lub złamania haseł, stosowanie przestarzałych, podatnych na obchodzenie zabezpieczeń czy korzystanie z funkcji automatycznego udostępniania, wiążące się z ryzykiem podłączania się urządzenia do przypadkowych sieci bezprzewodowych.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Przedstawiciele Wi-Fi Alliance zdecydowanie rekomendują stosowanie się do wielu zasad, gwarantujących wysokie bezpieczeństwo sieci Wi-Fi - chodzi tu m.in. o obligatoryjne korzystanie ze standardu WPA2, używanie "silnych" i cyklicznie zmienianych haseł (min. 8 znaków, najlepiej jeśli będzie to mix liter, symboli oraz cyfr) oraz wyłączenie funkcji automatycznego udostępniania.

Raport przygotowano na podstawie ankiet wypełnionych przez ok. 1000 respondentów z USA.

Warto odnotować, że podobnym brakiem konsekwencji i spójności w deklaracjach oraz działaniach dotyczących bezpieczeństwa wykazują się użytkownicy... telefonów komórkowych. Z raportu przygotowanego przez amerykańską Fundację na rzecz Bezpiecznego Ruchu wynika, że 95% kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że pisanie e-maili lub SMS-ów w czasie jazdy jest poważnym zagrożeniem dla ruchu drogowego - a jednak blisko 40% z nich regularnie to robi.

Podobnie jest z rozmawianiem przez telefon w czasie jazdy - 88% kierowców uważa, że to niebezpieczne, ale ok. 65% przyznaje się do prowadzenia takich rozmów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200