Kogo obchodzi bezpieczeństwo smartfonów?

Gdy w ubiegłym tygodniu mój telefon zaczął odmawiać posłuszeństwa, uznałem, że nadszedł czas na kupienie nowego. Wiedziałem mniej więcej, jakich funkcji potrzebuję - po sprawdzeniu dostępnych modeli okazało się, że do moich kryteriów najlepiej pasuje Droid. Był tylko jeden problem: w powszechnej opinii Android jest najmniej bezpiecznym systemem operacyjnym urządzeń mobilnych.

Autorem tekstu jest Ira Winkler, ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego i publicysta amerykańskiej edycji magazynu Computerworld.

Samsung Galaxy Ace

Na początku warto zaznaczyć, że do telefonów z Androidem jestem nastawiony raczej sceptycznie. Nie dość, że powstaje coraz więcej przeznaczonego dla nich złośliwego oprogramowania, to na dodatek część danych jest obligatoryjnie synchronizowana z chmurą (a to też nie jest najbezpieczniejsze na świecie rozwiązanie). W tej sytuacji wcale nie będzie przesadą stwierdzenie, że Android jest najmniej bezpiecznym mobilnym systemem operacyjnym.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić

Zabezpieczyć Androida

W przypadku tradycyjnych systemów operacyjnych etykiety w stylu "najbardziej bezpieczny" i "najmniej bezpieczny" niewiele znaczą - moim zdaniem najbezpieczniejszym systemem jest ten, z którego potrafisz odpowiednie korzystać. Z OS-ami mobilnymi jest jednak nieco inaczej - tak naprawdę niewiele możesz zrobić, żeby wzmocnić zabezpieczenia swojego smartfona. Rozbudowywanie zakresu funkcji urządzenia sprowadza się do instalowania kolejnych aplikacji - a ich jest bardzo wiele i niekiedy bardzo trudno odróżnić jest bezpieczne od niebezpiecznych.

Polecamy: Android i bezpieczeństwo nie idą w parze

Co więcej, oprogramowanie antywirusowe na tę platformę praktycznie nie istnieje, a jeśli nawet jest, to jego skuteczność jest znikoma - wynika to ze specyfiki mobilnych OS-ów. Jeśli więc chcesz ograniczyć do 0 możliwość zainstalowania czegoś niebezpiecznego, powinieneś w ogóle zrezygnować z instalowania dodatkowego oprogramowania. A komu jest potrzebny smartfon bez aplikacji?

Bezpieczeństwo to proces ciągły

Czy w tej sytuacji możemy w ogóle coś zrobić? W każdym systemie operacyjnym bezpieczeństwo jest procesem ciągłym - w przypadku Androida nawet bardziej niż w innych systemach operacyjnych. Aby być bezpiecznym, musisz na bieżąco śledzić informacje o nowych zagrożeniach i wdrażać poprawki tak szybko, jak tylko możliwe (o ile, rzecz jasna, będą się pojawiały). Szczerze mówiąc, ja nie bardzo mam czas i ochotę na taką zabawę.

Oczywiście, każda platforma mobilna ma swoje problemy z bezpieczeństwem - ale po uważnej lekturze tekstów na temat bezpieczeństwa mobilnych OS-ów i obejrzeniu kilku interesujących prezentacji na Black Hat doszedłem do wniosku, że pod względem bezpieczeństwa dużo lepszą propozycją niż Android są iOS Apple'a oraz BlackBerry OS.

Braki z zakresu bezpieczeństwa nie przeszkodziły Androidowi w staniu się najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym. Na efekty nie trzeba było dużo czekać - od niedawna system Google'a jest też najczęściej atakowanym OS-em instalowanym na smartfonach.

Dziś iPhone, jutro Android?

Świat technologii mobilnych jest oczywiście bardzo dynamiczny - prawdy obowiązujące dziś, jutro mogą się okazać nieaktualne. Przecież nie tak dawno temu za fatalnie zabezpieczony system uchodził właśnie iOS na iPhone'ie, a dziś powszechnie uważa się go za jedną z bezpieczniejszych platform. Na pewno w znacznym stopniu jest to zasługa Windows Snyder - byłej szefowej działu bezpieczeństwa Mozilli, która od ponad roku odpowiedzialna jest za zabezpieczanie produktów Apple. Skoro iOS mógł się tak zmienić, to równie dobrze może i Android.

Polecamy: Android, iOS, RiM - co jest bezpieczniejsze dla firm?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200