50 mld urządzeń będzie komunikować się dzięki sieciom mobilnym

Według prognoz firmy Ericsson zdarzy się to już w roku 2020 dzięki - zapowiadanej - nowej epoce komunikacji urządzeń dzięki sieciom mobilnym. Usługi M2M (machine-to-machine) pozwolić mają na połączenie wszystkich urządzeń, wyposażonych w karty SIM.

50 mld urządzeń będzie komunikować się dzięki sieciom mobilnym

Reklama Ericssona promująca usługi M2M

Komunikacja stała się pojęciem, które dotyczy już nie tylko ludzi. Komunikują się ze sobą także urządzenia. Nie tylko te, o których wszyscy wiedzą, czyli komputery i telefony. Komunikują się także inteligentne liczniki, przesyłające dane do dostawcy mediów, czy urządzenia mobilne pozwalające zarządzać flotą. A stale dołączają do nich nowe urządzenia. Tak zwana komunikacja M2M stała się obszarem, który w najbliższych latach będzie dynamicznie się rozwijać.

"Przedsiębiorstwa już uświadamiają sobie, jak wiele korzyści może przynieść komunikacja M2M przez sieć mobilną. Właściwie każde urządzenie posiadające oprogramowanie może być łatwo uaktualnione dzięki łączności komórkowej. Jesteśmy przekonani, że w 2020 r. na całym świecie będzie się ze sobą komunikować ok. 50 mld urządzeń" - mówi Magnus Furustam, wiceprezes Ericssona. Znaczną część z nich będą stanowić urządzenia typu M2M oraz elektronika konsumencka, wyposażone w karty SIM i wykorzystujące sieci mobilne.

Zobacz również:

  • Ruszyły testy satelitów Starlink działających w trybie „direct-to-cell”

Ericsson proponuje dedykowane rozwiązanie do komunikacji M2M - Device Connection Platform. Usługa jest oferowana operatorom telekomunikacyjnym, a oni z kolei mogą dzięki niej dostarczać własne usługi M2M klientom korporacyjnym. Platforma działa w modelu SaaS (Software-as-a-Service). Dzięki temu operatorzy nie ponoszą wysokich kosztów początkowych inwestycji i mogą szybko ruszyć z wprowadzaniem własnych usług na rynek.

Device Connection Platform umożliwia tworzenie planów połączeń i cen usług M2M. Ericsson zapewnia kompleksową obsługę. Rozwiązanie udostępnia m.in. interfejs samoobsługowy i elastyczne billingi. Aplikacje M2M mogą komunikować się za pomocą dowolnego istniejącego protokołu i współdzielić dane przez Internet. Klienci operatorów będą zaś mogli zarządzać abonamentami i urządzeniami w czasie rzeczywistym.

Źródło - Ericsson

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200