Centra usług nie tylko w dużych miastach

Rośnie konkurencja między polskimi miastami o inwestycje z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Do tej pory najwięcej centrów przyciągnęły Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. Ale do gry powoli zaczynają wkraczać mniejsze ośrodki takie jak Białystok, Olsztyn, Lublin czy Rzeszów.

Według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce "Sektor SSC/BPO w Polsce", najwięcej centrów usług biznesowych skupiają Warszawa, w której znajduje się 28 centrów, Kraków z 24 centrami, Wrocław z 13, Łódź z 11 i Poznań, w którym jest ich 10. Do grona wschodzących miast na polskiej mapie usług biznesowych można natomiast zaliczyć Katowice, Trójmiasto i Szczecin.

Eksperci zauważają jednak, że zagranicznych inwestorów zaczynają kusić też mniejsze ośrodki. Białystok, w którym działa już m.in. centrum ITO Transition Technologies, w II kwartale tego roku uruchomi działalność centrum operacyjne hinduskiej firmy windykacyjnej Intrum Justita. W Lublinie swoje centra usług założyły natomiast takie firmy jak Genpact czy Telekomunikacja Polska, która rozważała również 8 innych lokalizacji w Polsce.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Za dwa lata Chiny staną się największym producentem płytek krzemu

Zdaniem Pawła Panczyja, doradcy ABSL mniejsze miasta mają szansę przyciągnąć przede wszystkim centra usług zatrudniające 100 - 120 osób, w których nie używa się wielu języków obcych i obsługuje głównie proste procesy. Np. centrum Intrum Justita w Białymstoku docelowo ma zatrudnić 120 osób, głównie studentów do obsługi procesów windykacyjnych.

Mniejsze polskie miasta mogą zachęcić inwestorów do tworzenia u nich centrów usług biznesowych m.in. Specjalne Strefy Ekonomiczne, zwolnienia podatkowe, pomoc Urzędów Pracy przy szukaniu odpowiednich pracowników, dostępność powierzchni biurowej. Ważne jest też wsparcie władz i instytucji lokalnych, przemyślana i spójna polityka inwestycyjna miasta, dobra infrastruktura komunikacyjna oraz wartość dodana w postaci otwartości uczelni i szkół na współpracę z biznesem. Natomiast częstym błędem popełnianym przez miasta jest brak elastyczności i otwartości na potrzeby inwestora czy nawet ignorowanie firm zainteresowanych daną aglomeracją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200