Intel chce kontynuować prace nad rozwojem środowiska MeeGo nawet bez wsparcia Nokii

Władze firmy Intel zapowiadają pełne zaangażowanie w rozwój środowiska MeeGo. Platforma ta ma być podstawą do stworzenia otwartego ekosystemu skupiającego użytkowników i dostawców urządzeń mobilnych. Jednak zdaniem analityków partnerstwo między firmami Nokia i Microsoft utrudni realizację zapowiadanej wcześniej strategii koncernu Intel na rynku urządzeń klasy smartphone.

Plany bliskiej współpracy firm Intel i Nokia nad rozwojem platformy MeeGo zapowiedzianoo m.in. na ubiegłorocznych targach Mobile World Congress. System MeeGo powstał z połączenia rozwijanych wcześniej niezależnie platform Moblin i Maemo. Wedle wstąpnych planów platforma MeeGo miała charateryzować się dużą elastycznością i otwartością. System miał m.in. obsługiwać rozwiązania sprzętowe firm Intel i ARM oraz bazować na doświadczeniach rynkowych fińskiego koncernu. Rok temu szczególnej szansy dla popularyzacji urządzeń działających na platformie MeeGo upatrywano m.in. w nowej generacji przeznaczonych m.in. dla tabletów i telefonów komórkowych procesorów linii Intel Atom. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wykorzystaniem takich układów w swoich urządzeniach zainteresowane były także władze koncernu Nokia. Przedstawiciele koncernu Intel nie ukrywali zaś, że platforma MeeGo i współpraca z fińskim koncernem miała być szansą na zdobycie szerszych udziałów w zdominowanym przez firmę ARM rynku układów dla rozwiązań mobilnych. Zdaniem analityków strategiczne partnerstwo Nokii i koncernu Microsoft może jednak zdecydowanie utrudnić realizację tych planów i przypieczętować marginalną rolę systemu MeeGo w ofercie fińskiego koncernu. "Wybór systemu Windows Phone 7 na podstawową platformę dla kolejnych generacji zaawansowanych telefonów Nokii może w znacznym stopniu utrudnić wprowadzenie nowych układów koncernu Intel na rynek i tym samym utrudnić skuteczną konkurencję z firmą ARM" - uważa Dan Olds, analityk firmy Gabriel Consulting Group. Podkreśla przy tym, że obecnie system mobilna wersja systemu Windows działa wyłącznie na urządzeniach bazujących na układach firmy ARM. "System Windows Phone 7 nie współpracuje z architekturą sprzętową proponowaną przez koncern Intel. Na chwilę obecną nie ma również planów portowania systemu pod układy Intel Atom" - dodaje Dan Olds.

Władze koncernu Nokia zapowiadają, że firma będzie nadal angażować się w rozwój środowiska MeeGo. Wstępne plany zakładają, że środowisko oparte na systemie Linux będzie wykorzystywane przede wszystkim w zastosowaniach niszowych. Z nieoficjalnych informacjach wynika, że system ten znajdzie zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach typu tablet. Jednocześnie przedstawiciele kierownictwa fińskiego koncernu twierdzą, że w dłuższej perspektywie rozwój systemu MeeGo powinien być realizowany przy coraz większym udziale społeczności open source. Może to oznaczać chęć stopniowego zmniejszania zaangażowania w prace nad linuksowym środowiskiem mobilnym.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Tymczasem władze koncernu Intel zapowiadają pełne zaangażowanie w rozwój środowiska MeeGo. Warto dodać, że poza koncernem Intel w rozwój środowiska MeeGo angażują się m.in. firmy AMD, Texas Instruments, ST Ericsson, Novell, operatorzy Orange, Telefonica i Sprint Nextel oraz organizacja Linux Foundation. Wedle zapowiedzi rozwój środowiska MeeGo będzie realizowany na w pełni otwartych zasadach. Ma być to jeden z najważniejszych czynników odróżniających tą platformę od rozwiązań konkurencyjnych - z systemem Google Android na czele. Zdaniem przedstawicieli koncernu Intel pierwsze tablety bazujące na środowisku MeeGo oraz układach linii Atom trafią na rynek jeszcze w tym roku. Na drugą połowę 2011 roku planowana jest też rynkowa premiera telefonu opartego na układach Intel Atom. Nie ujawniono natomiast informacji na temat marki tego urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200