100G przyspiesza i zwiększa zasięg

Zatwierdzenie w połowie ub.r. specyfikacji IEEE 802.3ba, określającej parametry transmisyjne instalacji optycznych 40/100 Gb/s, stało się punktem zwrotnym w komercyjnym wdrażaniu takich rozwiązań w sieciach LAN i centrach danych. Już pierwsze instalacje pokazały, że zasięg sieci może znacznie przekraczać wymaganą przez standard odległość 125 m dla przepływności 100 Gb/s.

Chociaż standard IEEE 802.3ba, zawierający wytyczne do tworzenia lokalnych rozwiązań optycznych o przepływności 40/100 Gb/s, zatwierdzono 8 miesięcy temu, producenci i operatorzy już prześcigają się w komercyjnym wdrażaniu podobnych instalacji w centrach danych. Są one potrzebne już teraz, jako że korzystanie z wielu aplikacji internetowych bądź transportu obrazów w rozdzielczości HD powoduje szybki wzrost zapotrzebowania na szerokość pasma w sieciach LAN. Jednocześnie pojawia się coraz więcej ośrodków przetwarzania danych, w których moc i gęstość upakowania urządzeń oraz portów ethernetowych tak rośnie, że wymaga coraz większej przepływności łączących je traktów.

100G przyspiesza i zwiększa zasięg
Wprawdzie pierwsze sieci o przepustowości 40 Gb/s zainstalowano w 2009 r., zanim specyfikacja ta została oficjalnie zatwierdzona, jednak dopiero obecnie powstają pierwsze komercyjne wdrożenia 100 Gb/s zgodne ze standardem IEEE 802.3ba. Z upływem czasu będą coraz częściej stosowane w sieciach, pozwalając rozwijać terabitowe szybkości optyczne. Przykładowo, przepływność 100 Gb/s pozwoli słać na każdej długości fali WDM do 100 tys. plików MP3 w czasie nie większym niż 60 s lub emitować strumieniową transmisję online dla ponad 15 tys. kanałów HDTV. Chociaż próbne instalacje systemów 100 Gb/s rozpoczęły się już 1,5 roku temu, przed projektantami nadal stoją nierozwiązane problemy, jak np. ograniczyć pobór energii przez układy translacji, by obniżyć ilość ciepła emitowanego przez układy.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Rozwiązanie sieci optycznej 100G przedstawiła we wrześniu 2010 r. m.in. firma Panduit, uzyskując nie tylko zgodność demonstrowanych aplikacji 100GbE ze standardem IEEE 802.3ba, ale przede wszystkim zwiększając zasięg transmisji wolnej od błędów o 150 m powyżej dystansu wyznaczonego przez standard (125 m). W testowych aplikacjach okablowania osiągnęła ona odległość 275 m przy zastosowaniu włókna wielomodowego 100GBase-SR10 klasy OM4 zoptymalizowanego do współpracy z firmowym laserem Opti-Core. Firma twierdzi, że tak duży dystans w rozwiązaniu Opti-Core (laser plus włókno) może istotnie ułatwić migrowanie starych sieci ethernetowych do szybkości 40G/100G. Przeprowadzone badania praktyczne już potwierdziły międzyoperacyjną zgodność z systemami niższej klasy (40G i 10G), a obecnie współdziałanie sieci optycznych często stwarza problemy.

Inny kierunek rozwoju zademonstrował Alcatel-Lucent, który wraz z T-System (filia Deutsche Telekom) w czerwcu 2010 r. przedstawił komercyjne rozwiązanie sieci 100G wykorzystującej jedną długość fali WDM oraz technologię detekcji koherentnej nowej generacji. Trakt optyczny o długości 60 km połączył dwa centra przetwarzania danych, jeden na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, a drugi w Akademii Górniczej we Freibergu, z wykorzystaniem technologii optycznej i routingu IP. Nowa technologia detekcji koherentnej z jedną nośną zapewnia lepszą integrację i większy zasięg transmisji, przy mniejszej złożoności sieci oraz niższych kosztach operacyjnych i mniejszym zużyciu energii. Zapewnia też zgodność infrastruktury transportowej 100G z sieciami o mniejszej szybkości (10G i 40G).

Podobne rozwiązanie 100G wdrożyła też Ciena w spółce NYSE Euronext. Pozwala ono graczom giełdowym na transmisję danych o akcjach, transakcjach, opcjach i innych operacjach z niespotykaną dotąd wydajnością, zarówno w USA, jak i Europie. Do efektywnego działania sieci potrzebne są jednak przełączniki z portami 100G, które oferuje coraz większa liczba producentów. W październiku 2010 r. na rynku ethernetowych rozwiązań 100GbE zadebiutowała Brocade z routerem MLXe. Oprócz Cisco i Juniper, moduły z portami 100 Gb/s zapowiedział Alcatel-Lucent (dla routerów linii 7750), a Extreme moduły 40 Gb/s - do instalowania w routerach serii BlackDiamond.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200