Huawei pozywa Motorolę za plany sprzedaży działu rozwiązań sieciowych

Z początkiem stycznia br. koncern Motorola podzielił się na dwie niezależne spółki: Motorola Mobility i Motorola Solutions. Z firmy wydzielono również dział wyspecjalizowany w infrastrukturalnych rozwiązaniach GSM, CDMA, WiMax i LTE. Ma on zostać niebawem sprzedany firmie Nokia Siemens Networks. Tymczasem władze chińskiego koncernu oskarżyły kierownictwo obu firm o chęć bezprawnej sprzedaży rozwiązań technicznych uzyskanych na mocy umowy licencyjnej z Huawei.

Informacje na temat planu podziału firmy Motorola na dwie spółki ujawniono w połowie ubiegłego roku. Formalnie do rozbicia struktur amerykańskiego koncernu na firmy Motorola Mobility i Motorola Solutions doszło 4 stycznia br. Spółka Motorola Mobility specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach konsumenckich oraz systemach telefonii komórkowej. Druga z firm zajmuje się natomiast głównie korporacyjnymi systemami i usługami telekomunikacyjnymi. Z firmy Motorola wydzielono również dział wyspecjalizowany w infrastrukturalnych rozwiązaniach GSM, CDMA, WCDMA, WiMax i LTE. W lipcu ubiegłego roku chęć przejęcia tej części firmy wyrazili przedstawiciele kierownictwa koncernu Nokia Siemens. Poza rozwiązaniami technologicznymi rozwijanymi przez firmę Motorola transakcja obejmowałaby również ośrodki badawczo-naukowe Motoroli w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Koncern Nokia Siemens przejąłby również obsługę dotychczasowych klientów Motoroli w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych. W gronie tym znalazłyby się m.in. firmy Verizon Wireless, Vodafone, Sprint Nextel oraz China Mobile. Transakcja wyceniana na 1,2 mld USD oznaczałaby również, że do koncernu Nokia Siemens przeszłoby ok. 7,5 tys. pracowników firmy Motorola. Wstępne plany zakładały, że transakcja zostanie zamknięta do końca 2010 roku.

Połączenie nie zostało jednak dotychczas zaaprobowane m.in. przez amerykańskiego regulatora rynkowego. Zablokowania transakcji domagają się m.in. przedstawiciele kierownictwa koncernu Huawei. Ich zdaniem działalność firmy Motorola w zakresie bezprzewodowych rozwiązań infrastrukturalnych opiera się w dużej mierze na technologiach licencjonowanych od chińskiego koncernu. Przyzwolenie planowaną transakcję miałoby natomiast oznaczać, że w ręce koncernu Nokia Siemens Networks trafią chronione prawnie rozwiązania należące do koncernu Huawei. "Zgoda na sprzedaż wydzielonej spółki koncernowi Nokia Siemens Networks skutkowałaby przekazaniem bezpośredniemu konkurentowi firmy Huawei setek poufnych informacjami na temat chronionych prawnie rozwiązań" - czytamy w treści pozwu. Z ujawnionych informacji wynika również, że od września 2010 roku przedstawiciele koncernu Motorola podejmowali działania zmierzające do przekazania 13 wcześniejszych porozumień zawartych z firmą Huawei na rzecz koncernu Nokia Siemens Networks. Chodzić miało m.in. o porozumienia gwarantujące dostęp do szczegółowych planów technologicznych chińskiego koncernu.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Czytaj też:

Microsoft pozywa Motorolę za telefony oparte na systemie Google

Analitycy o powodach zmiany na stanowisku szefa Google

W oczekiwaniu na gigabitowy DSL

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200