Czas na energooszczędny Ethernet

Wszystkim szefom działów IT chcemy przypomnieć w pierwszym roboczym dniu 2011 roku, żeby w swoich planach modernizowania systemów informatyczych nie pominęli tak ważnej technologii, jak energooszczędny Ethernet. Podczas gdy wszyscy szukają metod oszczędzania energii, standard 802.3az - bo o nim mowa - może tu odegrać znaczącą rolę.

Czas na energooszczędny Ethernet
Na początku warto przypomnieć, że IEEE ratyfikowała standard 802.3az nie tak dawno, bo 3 miesiące temu. Definiuje on protokół, dzięki któremu dwa stanowiska pracy komunikujące się za pośrednictwem połączenia Ethernet są aktywne (czyli pobierają 100% energii) tylko wtedy, gdy transmitują dane. Gdy dane nie są przesyłane, urządzenia przechodzą w stan "uśpienia". Badania pokazały, że dzięki takiemu mechanizmowi komunikujące się interfejsy Ethernet mogą przez większość czasu (szacuje się, że grubo ponad połowę) pozostawać w stanie "uśpienia".

Poszczególne przełączniki mogą pobierać nawet o 80% mniej energii, ale oszczędności w całej sieci mogą być większe, ponieważ mamy wtedy do czynienia z efektem tzw. domina (widząc, że dany przełącznik jest nieaktywny, inne przełączniki i urządzenia sieciowe wchodzą również w stan "uśpienia"). Ponieważ standard działa w warstwie fizycznej sieci, użytkownik nie musi się zajmować oprogramowaniem - wystarczy, że wymieni karty sieciowe i inne elementy komunikujące się z przełącznikiem czy routerem.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Ocenia się, że połączenia LAN wykorzystują średnio 10% swojej przepustowości. Nawet wtedy gdy karta sieciowa pracuje na pełnych obrotach, obciążenie połączenia LAN rzadko sięga 100%. Gdy dane nie są wysyłane, dzięki nowemu standardowi wolniejsze przełączniki i routery pobierają zdecydowanie mniej energii. Szybsze przełączniki 1000Base-T i 10GBase-T (stosowane w centrach danych) potrafią być aktywne również wtedy, dlatego konsumują nadal sporo energii.

Standard 802.3az obejmuje swym działaniem połączenia 100Base-TX, 1000Base-T, 10GBase-T, 1000Base-KX, 10GBase-KX4, 10GBase-KR i rozszerzenie10-Gigabit Media-Independent Interface (XGMII), działając w obszarze 10-Gigabit Extended Extended Sublayer (XGXS) warstwy fizycznej modelu OSI. Oznacza to, że może obsługiwać właściwie wszystkie produkty sieciowe, zarówno klasy konsumenckiej czy enterprise, takie jak laptopy, desktopy, serwery, przełączniki oraz routery.

Czas na energooszczędny Ethernet
Jedną z pierwszych firm, która ma już w swojej ofercie interfejsy sieciowe pracujące zgodnie ze standardem 802.3az, jest HP. Firma oferuje moduły E-Series zl zgodne z tym standardem, które można instalować w przełącznikach Ethernet 5400zl i 8200zl. Inni dostawcy sprzętu sieciowego planują również w najbliższym czasie uzupełnić ofertę o podobne rozwiązania.

O tym, jak duże mogą być oszczędności po wdrożeniu standardu 802.3az niech świadczy następujący przykład. Amerykanie wyliczyli, że gdyby standard ten obowiązywał we wszystkich systemach informatycznych pracujących w ich kraju, to rocznie mogliby zaoszczędzić 400 mln USD (a cały świat mógłby wtedy zaoszczędzić ponad 1 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200