Co dalej ze spuścizną Novella?

Novell już dawno stracił pozycję dominującego dostawcy na rynku sieciowych systemów operacyjnych, ale nadal dysponuje cennymi technologiami IT. To właśnie ich wartość sprawia, że firma Attachmate zgodziła się zapłacić 2,2 mld USD za przejęcie Novella.

Dlaczego Novell nadal jest wart takich pieniędzy? Po zaprzestaniu rozwoju systemu operacyjnego NetWare, firma postawiła na SUSE Linux, jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego open source. Biznes linuksowy Novella podobno wzbudzał zainteresowanie VMware, która była gotowa przejąć tę część Novella. Jednak ostatecznie całe aktywa Novella (z wyjątkiem zasobów własności intelektualnej o wartości 450 mln USD, zakupionych przez CPTN Holdings LLC, konsorcjum firm technologicznych skupionych wokół Microsoftu) poszły do Attachmate.

W kwartale fiskalnym kończącym się 31 lipca br. Novell uzyskał 199 mln USD dochodów, w tym 37,4 mln USD z platform open source, głównie ze wsparcia i subskrypcji Linuksa. W tymże kwartale firma pozyskała także 69,3 mln USD z licencji i wsparcia oprogramowania pracy zespołowej, 32,1 mln z oprogramowania zarządzania tożsamością i bezpieczeństwem oraz 38,5 mln z oprogramowania zarządzania systemami i zasobami. Na usługach zarobiono 21,6 mln USD.

Zobacz również:

  • Kolejna akwizycja firmy Nvidia
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Novell ma znaczący wpływ na wielu dostawców: na rynku narzędzi zarządzania tożsamością i dostępem, dystrybucji linuksa, poczty elektronicznej, wirtualizacji i bezpieczeństwa. W większości tych obszarów firma dysponuje dobrą technologią i potrafiła szybko wprowadzać ulepszenia, w niektórych przypadkach pozostawiając w tyle swoich konkurentów.

Attachmate, założona w 1981 r znana była wcześniej z oprogramowania do emulacji terminali, a ostatnio poszerzyła swoje zainteresowania o oprogramowanie zarządzające, kupując takie firmy jak NetIQ i OnDemand Software. Analitycy Forrester uważają, że chociaż SUSE Linux to zupełnie nowy biznes dla firmy, to jednak pewna synergia może zachodzić pomiędzy NetIQ, firmą zajmującą się systemami zarządzania, a technologią Novella uzyskaną w wyniku przejęcia Managed Objects. NetIQ działa jako oddzielna firma, ponieważ serie tradycyjnych produktów Attachmate i NetIQ w zasadzie się nie pokrywają.

Plany Attachmate przewidują funkcjonowanie Novella w formie dwóch jednostek biznesowych: jednej zajmującej się SUSE, drugiej - pozostałymi, mniej atrakcyjnymi produktami. Nie jest to żadna niespodzianka - SUSE jest jedyną częścią Novella, która postrzegana jest jako rozwojowa, reszta firmy zajmuje się produktami, które nie są już tak popularne na rynku.

Produkty Novella to oprócz SUSE Linux, także narzędzia zarządzania tożsamością, pakiety pracy zespołowej (obejmujące pocztę elektroniczną), usługi katalogowe i systemy zarządzania ZENworks. W nowej sytuacji rodzi się pytanie, nurtujące zapewne wielu użytkowników Novella, które z tych produktów będą dalej rozwijane, a które powoli wygaszane?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200