Prognozy 2015, trendy 2010

John McHugh, wiceprezes i CMO w firmie Brocade, wymieniany przez tygodnik "Network World" wśród 50 najbardziej wpływowych postaci w branży sieciowej, podczas swojej prezentacji rozpoczynającej konferencję dla europejskiej prasy IT "NetEvents EMEA Press Summit" w Stambule, przybliżył obecnie panujące trendy na rynku ICT oraz naszkicował jego prawdopodobny kształt w roku 2015.

Wszyscy potrzebujemy punktów orientacyjnych. Roadmaps, czyli mapy wskazujące kierunki rozwoju w danej dziedzinie, np. w zakresie technologii ICT (Information Communication Technologies) - ułatwiają nam planowanie oraz podejmowanie właściwych decyzji zakupowych przy modernizowaniu czy budowie od podstaw systemów i sieci w przedsiębiorstwach. Warto zatem posłuchać tego, co mają do powiedzenia uznani eksperci z branży sieciowej i przeanalizować ich scenariusze.

Trendy obowiązujące w 2010 r.

Prognozy 2015, trendy 2010
John McHugh, obecnie wiceprezes i Chief Marketing Officer w Brocade (wcześniej jeden z szefów w HP Procurve Networking Business), podczas konferencji NetEvents na przełomie września i października br. wymienił trzy dominujące trendy na rynku technologii ICT w bieżącym roku, uzasadniając ich wiodącą pozycję:

Mobilność

Billingi za korzystanie z sieci Wi-Fi są dostępne w większości publicznych hot spotów.

Roaming jest transparentny i szeroko dostępny.

Wydajność i jakość są zadowalające.

Smartfony zamieniają obecnie mobilne dane - dotychczas głównie związane z niszą biznesową - w aplikacje powszechnie dostępne dla każdego konsumenta.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Wirtualizacja

Inicjatywy konsolidacyjne i wirtualizacyjne stale doskonalą wydajność i wykorzystanie serwerów, choć do przebycia pozostaje jeszcze długa droga.

Wirtualizacja bez wątpienia poprawia wydajność i skalowalność, lecz często w krótkim czasie powoduje zwiększenie złożoności zarządzania systemami.

Dostawcy sieciowi korzystają z szumu wokół wirtualizacji - część z nich opowiada się za własnymi rozwiązaniami, część przyjmuje otwarte standardy i ewolucyjne podejście, które chroni spore pieniądze już zainwestowane w serwery, pamięci masowe i sprzęt sieciowy.

Cloud computing

Podobnie jak wirtualizacja, cloud computing jest obecnie wiodącym trendem w rozwoju infrastruktury.

Model chmury będzie efektem budowy wysoce zwirtualizowanych infrastruktur, gdzie informacje i usługi są dostępne wszędzie. Jednakże wielu przecenia szybkość i zakres tego procesu.

Przepowiednie na rok 2015

Wybiegając pięć lat do przodu, McHugh dostrzega na horyzoncie następujące zjawiska:

1.Cloud Computing - pragmatyczna adaptacja

Adaptacja modelu chmury będzie postępować, lecz wolniej niż wielu to zapowiada. Może potrwać nawet 10 lat. Autentyczne technologiczne wyzwania, kwestie związane z bezpieczeństwem i integracją danych oraz zdolność gwarantowania odpowiedniego poziomu usług - wszystko to czyni trudnym (a czasem wręcz niemożliwym) zapewnienie klientom przez operatorów niezawodności chmury na poziomie, takim jak ich własne centra danych. Dlatego największe szanse na rozwój mają tzw. extended private clouds (rozszerzone prywatne chmury) lub inaczej hybrydowe chmury, gdzie część funkcji przejmuje operator (np. przetwarzanie danych, disaster recovery i znajdują się one w wirtualnej chmurze publicznej), natomiast dane są zabezpieczane i przechowywane w centrum danych właściciela zasobów.

2. Gwałtowny spadek sprzedaży domowych komputerów PC

Czas dotychczas spędzany przed ekranem peceta przejmować będą urządzenia, takie jak: smartfony, tablety i tzw. smart appliances. Konsumenci opowiadają się za mniejszymi, przenośnymi urządzeniami używanymi w ciągu dnia. Będą one przejmować różne role, dotychczas przypisane domowemu PC, lecz w sposób bardziej zintegrowany, łatwiejszy w użyciu i niezawodny.

3. Cisco wchodzi na rynek pamięci masowych

Kontynuując w ten sposób swoją strategię wchodzenia na rozległe, przynoszące zyski powiązane rynki, Cisco podejmie próbę stania się liczącym się dostawcą pamięci masowych, aby spróbować skonsolidować wszystkie krytyczne komponenty centrum danych.

4. Przemiany rynku sieci campusowych LAN

Ostatecznie innowacyjność będzie odgrywać mniejszą rolę w rozwoju sieci campusowych LAN, a na znaczeniu zyskiwać będzie standaryzacja. Wydajne i wysoce zintegrowane rozwiązania do budowy sieci stają się normą ze strony różnych dostawców, a klienci otrzymują solidne systemy (od warstwy dostępowej po rdzeń sieci), pozwalające na uzyskiwanie ekonomicznych korzyści.

5. Smart Conferencing

Funkcje, takie jak rozpoznawanie głosu czy zamiana mowy na tekst - powoli stają się standardowym komponentem urządzeń i aplikacji do przeprowadzania wideo- i telekonferencji, a także stołów konferencyjnych (prototyp takiego rozwiązania ma MIT). Typowe spotkanie będzie nagrywane, automatycznie transkrybowane oraz dołączane do szkiców i notatek znajdujących się na tablicach, co w rezultacie sprawi, że wszelkie kwestie powiedziane lub napisane podczas spotkania pojawią się wszystkie w zunifikowanej skrzynce komunikacyjnej i znajdą się także w osobistych kalendarzach uczestników jeszcze przed zakończeniem konferencji czy spotkania. Wersje premium systemów, być może pewnego dnia będą zawierać funkcje rozpoznawania gestów, choć to już będzie wymagać wiedzy transkulturowej, aby móc właściwie je interpretować. Technologia rozpoznawania gestów jest m.in. opracowywana jako rozszerzenie dla gier typu Wii.

6. Globalna firma

Każde przedsiębiorstwo, bez względu na lokalizację czy wielkość, może stać się globalną firmą. Informacyjna infrastruktura oplatająca świat oraz gridy informacyjne sprawiają, że wszelkie zasoby są dostępne dla każdego dysponującego dostępem do internetu, czyniąc możliwym wszelkie formy współpracy między ludźmi znajdującymi w dowolnych punktach globu, niezależnie od odległości ich dzielących.

Podsumowując, McHugh przypomniał imperatywy, jakimi kieruje się klient, a które pozostają niezmienne: prostota rozwiązania, ochrona inwestycji, non-stop networking i zoptymalizowane aplikacje. Na koniec podkreślił jeszcze: "Sieci to nie zbiór hardware’u, ale są drogą, która wyznacza wydajność aplikacji, integralność informacji oraz wszystkie aspekty prowadzonego biznesu obecnie i w przyszłości".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200