Ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki spadają

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował "analizę cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowane przez operatorów stacjonarnych (F2M)". Z dokumentu wynika, że od lipca 2009 roku do maja 2010 roku cena połączeń do trzech największych operatorów spadły prawie o 1/3.

Średnie ceny połączeń do operatorów Orange, Era i Plus w okresie od 1 lipca 2009 roku do 1 maja 2010 roku zostały obniżone średnio o prawie 29 proc., z 0,73 PLN do 0,52 PLN za minutę połączenia.

Spośród największych dostawców usług stacjonarnych, jedynie spółki Telefonia Dialog i Multimedia Polska nie obniżyły cen połączeń do trzech największych operatorów telefonii komórkowej. Pozostałych ośmiu operatorów stacjonarnych (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, PTC, UPC Polska, Netia i TP) dokonało obniżek.

Zobacz również:

  • Po licznych problemach aukcja 5G w końcu wystartowała

Średnia opłata za połączenia do Play w okresie od 1 lipca 2009 roku do 1 maja 2010 roku u operatora PTC wzrosła o 16 proc. W tym czasie ceny u pozostałych operatorów (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, Multimedia Polska, UPC Polska, Netia i TP) zostały obniżone. Średnie obniżki dla analizowanej grupy operatorów wynosiły ponad 11 proc., z 0,94 PLN do 0,83 PLN za minutę połączenia. Tylko Telefonia Dialog pozostawiła wysokość cen na tym samym poziomie.

Obniżenie stawek MTR (Mobile Termination Rates) wpłynęło na obniżenie cen za usługi połączeń z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych i choć przełożenie efektów regulacji rynku hurtowego zakańczania połączeń głosowych w sieciach ruchomych na poziom cen na rynku detalicznym następuje z reguły z pewnym opóźnieniem (a niektórzy operatorzy stacjonarni nie obniżają swoich cen detalicznych w ogóle), to jednak bezsprzecznie działania regulacyjne na szczeblu hurtowym przekładając się na rynek detaliczny, przyczyniają się do zwiększania dostępności i wykorzystania usług telekomunikacyjnych.

Na rynku usług telekomunikacyjnych od kilku lat zauważalny jest spadek liczby abonentów korzystających z usług telefonii stacjonarnej. Zmienia się także struktura przychodów z usług stacjonarnych, jak również taryfy abonamentowe oraz ceny połączeń. Spośród różnych rodzajów połączeń największe zyski sumaryczne przynoszą operatorom połączenia typu F2M (fix-two-mobile), czyli połączenia kierowane z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych.

Stopniowa redukcja stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (MTR, ang. Mobile Termination Rates) wpłynęła m.in. na obniżkę cen detalicznych połączeń wykonywanych z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej (F2M) w latach 2009-2010. Następstwem obniżenia stawek MTR było wprowadzenie przez TP niższych cen F2M w jej planach taryfowych (od 1 listopada 2009 roku), co wynika z wcześniejszych działań regulacyjnych prezesa UKE, w szczególności nałożenia na TP w 2007 roku cen maksymalnych. Pozostali operatorzy świadczący usługi na rynku telefonii stacjonarnej, chcąc konkurować z ofertą TP, zmuszeni byli dokonać podobnych zmian i również obniżyć ceny tych połączeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200