SAP: Od monolitu w stronę mobilności

Przejęcie firmy Sybase ma przyspieszyć rozwój oferty mobilnych systemów niemieckiego koncernu. Poza systemami klasy BI i CRM w ofercie SAP znaleźć mają się również mobilne rozwiązania wspomagające zarządzanie kapitałem ludzkim oraz procesami związanymi z łańcuchami dostaw.

Przedstawiciele SAP planują wykorzystanie rozwiązań Sybase to m.in. rozszerzenia własnej oferty oprogramowania mobilnego. Nie bez powodu pierwszy publiczny pokaz możliwości platformy analitycznej SAP Business ByDesign przeprowadzono na terminalu Apple iPad. "Dzisiejszy biznes jest w nieustannym ruchu. Wielu naszych klientów oczekuje, że będą mogli zapoznać się z informacjami na temat ich biznesu na przykład w drodze na spotkanie" - mówi Sanjay Poonen, wiceprezes koncernu SAP. Według niego zmiany na rynku rozwiązań mobilnych wiązać będą się także ze zmianą pokoleniową, która stopniowo jest widoczna w wielu firmach. Odpowiedzią SAP ma być stopniowe odchodzenie od klasycznych, monolitycznych systemów biznesowych w kierunku rozwiązań bardziej rozproszonych i łączących zalety systemów instalowanych lokalnie, aplikacji mobilnych oraz oprogramowania oferowanego w formie usługi. Szczególny nacisk ma być kładziony na efektywność wykorzystania informacji biznesowych oraz ich dostępność w czasie rzeczywistym. Jednocześnie zdaniem przedstawicieli SAP potencjał aplikacji mobilnych dalece wykracza poza mobilne systemy sprzedażowe i typowe rozwiązania klasy Sales Force Automation. Obecnie SAP oferuje mobilne systemy klasy Business Intelligence oraz rozwiązania z zakresu zarządzania relacjami z klientami.

Strategia SAP ma być także odzwierciedleniem zmian zachodzących na rynku oprogramowania biznesowego. Z analiz przeprowadzonych na rynku brytyjskim wynika, że 71 proc. prowadzonych obecnie wdrożeń oprogramowania biznesowego dotyczy klasycznego modelu on premise. Kolejne 17 proc. to wdrożenia związane z wykorzystywaniem oprogramowania oferowanego w formie usługi. Natomiast pozostałe 12 proc. to projekty dotyczące rozwiązań mobilnych. Z tych samych badań wynika jednak, że zdaniem ankietowanych szefów informatyki w idealnych z użytkowego punktu widzenia warunkach na poszczególne kategorie rozwiązań powinno przypadać odpowiednio 47 proc., 31 proc. i 22 proc. Warto dodać, że według autorów badania przeprowadzonego na zlecenie SAP do 2015 roku średni udział oprogramowania biznesowego instalowanego lokalnie, oferowanego w formie usługi oraz aplikacji mobilnych będzie wynosił odpowiednio 51 proc, 28 proc. i 21 proc. Zdaniem przedstawicieli SAP rosnąca popularność oprogramowania dostarczanego w modelu Software as a Service będzie przede wszystkim wynikiem rosnących oczekiwań związanych z elastycznością aplikacji oraz nacisków na ograniczanie kosztów użytkowania rozwiązań IT. Jednocześnie wzrost popularności biznesowych rozwiązań mobilnych ma być związany ze zmianami oczekiwań pracowników.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Pierwotny plan fuzji SAP i Sybase zakładał zamknięcie transakcji do końca czerwca. Fuzja nie została jednak jeszcze formalnie zaakceptowana przez Komisję Europejską. Złożona w połowie maja br. oferta zakupu firmy Sybase została już raz przedłużona i oficjalnie obowiązuje do 16 lipca. Można jednak spodziewać się jej przedłużenia w obliczu ewentualnych opóźnień w pracach Komisji Europejskiej.

Więcej na temat oprogramowania biznesowego:

Microsoft CRM 2011 z wbudowanym systemem dystrybucji aplikacji dodatkowych

Carl Icahn zaangażowany w działalność koncernu Lawson - czy spółka zmieni właściciela?

Microstrategy będzie oferować mobilny system Business Intelligence za darmo

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200