Zarządzanie częstotliwościami w Wi-Fi: najlepsze praktyki

Producenci wprowadzili w ostatnich latach do sieci WLAN tak wiele nowych technologii, że są one w stanie pracować równie wydajnie i niezawodnie jak kablowe. Istotną rolę w utrzymaniu sieci WLAN we właściwym stanie odgrywają narzędzia zarządzające ich warstwą fizyczną, czyli częstotliwościami. Przybliżamy najlepsze praktyki w zakresie zarządzania sieciami Wi-Fi.

Można wymienić trzy podstawowe problemy, z którymi borykają się firmy budujące sieci WLAN, które mają obsługiwać ważne aplikacje: 1) ograniczone spektrum częstotliwości; 2) brak wiedzy IT o tym, jak budować takie środowiska; 3) wzrastająca liczba różnych urządzeń radiowych, które zakłócają pracę firmowej sieci Wi-Fi i brak wiedzy o tym, jak zapobiegać takim zjawiskom. Zajmiemy się trzecim problemem.

Jak wiadomo, pasma częstotliwości wykorzystywane przez sieci Wi-Fi nie są licencjonowane, co pociąga za sobą określone skutki. Temat ten jest o tyle ważny, iż w ostatnich latach na rynek weszło bardzo dużo urządzeń elektronicznych wyposażonych w interfejsy bezprzewodowe lub emitujących fale radiowe (kuchnie mikrofalowe, systemy oświetleniowe, bezprzewodowe detektory ruchu czy radary), które zakłócają pracę sieci Wi-Fi.

Zobacz również:

  • Zarządzanie informacją – nowe kierunki

Jeszcze do niedawna administratorzy nie przywiązywali dużej wagi do kwestii zarządzania częstotliwościami. Nawet gdy ambitniejszy administrator chciał się tym zająć, nie miał czym - podaż tego typu narzędzi była bardzo mała. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna i na rynku dostępnych jest wiele produktów z takimi funkcjami.

Należy też pamiętać o tym, w ciągu najbliższych kilku lat, po tym, gdy do sieci Wi-FI wkroczy na dobre technologia 802.11n, wiele z nich będzie obsługiwać zarówno klientów 802.11n, jak i tych wykorzystujących starsze protokoły 802.11a/g. Ponieważ klienci 802.11a/g transmitują dane z mniejszymi szybkościami, mogą spowalniać pracę całego bezprzewodowego środowiska. Dlatego administratorzy powinni wtedy tym bardziej dbać o zachowanie odpowiednio wysokiej przepustowości sieci WLAN, ograniczając do minimum zjawisko interferencji, przyczyniające się niekiedy do znacznego obniżenia wydajności sieci Wi-Fi.

Szczególnego znaczenia nabiera wtedy odpowiednie zarządzanie częstotliwościami i stosowanie w tym zakresie tzw. najlepszych praktyk, takich jak np. te wymienione poniżej.

* Testowanie. Zjawisko interferencji należy traktować kompleksowo. Fale radiowe potrafią mieć różne charakterystyki, co zależy od źródła i środowiska. Jeszcze do niedawna wiedza o tym nie była duża i administratorzy działali często bardziej w oparciu o intuicję, a nie określone procedury. Ale obecnie, po tym gdy na rynku pojawiły się bezprzewodowe chipsety nowej generacji, wiemy już na ten temat dużo więcej i możemy skutecznie bronić się przed zjawiskiem interferencji sygnałów radiowych.

Sieci Wi-Fi oparte na bezprzewodowych chipsetach 802.11 starszej generacji nie są w stanie identyfikować zewnętrznych źródeł emitujących sygnały radiowe w tym samym paśmie częstotliwości, z jakiego korzysta dana sieć WLAN. Jednak nowsze sieci Wi-Fi są już oparte na układach typu "spectrum aware", dlatego potrafią identyfikować i klasyfikować z dużą dokładnością takie źródła.

* Automatyzacja. Administratorzy zarządzający sieciami WLAN do dziś korzystają najczęściej z narzędzi, które trzeba konfigurować i obsługiwać ręcznie. Na rynku są już jednak dostępne narzędzia, które wykonują wiele zadań związanych z zarządzaniem częstotliwościami (oraz całym środowiskiem radiowym) automatycznie, stosując przy tym różnego rodzaju inteligentne mechanizmy, wykorzystujące wspomniane wcześniej "najlepsze praktyki".

Narzędzia takie mogą automatycznie konfigurować całe bezprzewodowe środowisko, uwzględniając wykryte wcześniej (również automatycznie) inne zewnętrzne urządzenia, które mogą emitować fale radiowe zakłócające pracę naszej sieci WLAN. Narzędzia takie monitorują cały czas otoczenie i razie potrzeby rekonfigurują sieć WLAN, np. gdy pojawi się nagle kolejne źródło zakłóceń.

* Bezpieczeństwo. Pojawiły się nowe zagrożenia, często niewidoczne dla tradycyjnych systemów wykrywających bezprzewodowe zagrożenia czy też zapobiegające nim, które można wykrywać wyłącznie w warstwie RF (radiowej). Są to np. specjalne bezprzewodowe mosty czy też odpowiednio skonfigurowane obce punkty dostępowe (mogące przekierowywać sygnały na inny kanał), które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszej sieci WLAN.

Niebezpieczne są też bezprzewodowe urządzenia elektroniczne dziłające na niestandardowych częstotliwościach lub stosujące niestandardowe systemy modulowania sygnałów. Administrator musi być w stanie stawić czoła takim zagrożeniom. Jest to możliwe właśnie dzięki nowym narzędziom RF zarządzającym środowiskami bezprzewodowymi, które wykonują wiele zadań automatycznie i testują cały czas otoczenie, wykrywając zawczasu i od razu reagując na wszelkie niebezpieczeństwa.

* Przestrzeganie zasad. Każdy administrator zarządzający radiowymi aplikacjami powinien dbać o to, aby w firmie nie używano innych bezprzewodowych urządzeń, które mogą zakłócać pracę firmowej sieci WLAN. Wiadomo na przykład, że bezprzewodowe telefony wykorzystujące pasmo częstotliwości 2,4 CHZ mogą zakłócać pracę (lub zmniejszać przepustowość) skanerów kodów paskowych, które dostarczają dane aplikacjom monitorującym zasoby magazynów. Dlatego telefonów takich nie wolno używać w takich środowiskach. To samo można powiedzieć o konsolach gier komputerowych, wykorzystujących technologie bezprzewodowe, które są w stanie zakłócić pracę sieci WLAN.

Dlatego administrator musi z góry ustalić dla danego obszaru określone zasady postępowania (np., że w tym środowisku nie używamy bezprzewodowych telefonów wykorzystujących pewne pasma częstotliwości czy urządzeń z interfejsem Bluetooth) i następnie bezwzględnie je przestrzegać.

Podsumowując: zarządzenie warstwą fizyczną sieci WLAN (czyli częstotliwościami) jest niezwykle istotną kwestią, mającą bardzo duży wpływ na ich wydajność. Dotyczy to szczególnie tych firm, w których ważne aplikacje korzystają z usług bezprzewodowych sieci LAN.

Najnowsze narzędzia zarządzające sieciami WLAN oferują opcje wykorzystujące nowatorskie technologie, dzięki którym administrator może w pełni kontrolować całe radiowe otoczenie, budując firmowe sieci Wi-Fi odporne na wszelakiego rodzaju zakłócenia, zdolne obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, od funkcjonowania których zależy sprawne działanie całego przedsiębiorstwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200