Informatyzacja polskiej służby zdrowia poniżej średniej europejskiej

Jak wynika z analizy firmy Frost & Sullivan, Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej w prawie wszystkich obszarach związanych z informatyzacją służby zdrowia. Nadzieją na zmianę sytuacji są inicjatywy rządowe oraz dynamiczny rozwój sektora prywatnych usług medycznych.

Analitycy prognozują, że do szybszego wprowadzenia systemów informatycznych w placówkach służby zdrowia przyczynią się zarówno inicjatywy polskiego rządu, jak i wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Kluczowym czynnikiem rozwoju sektora rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia w Polsce będzie jednak popularyzacja nowych technologii wśród lekarzy i menedżerów placówek zdrowotnych.

W analizie "Społeczne i ekonomiczne korzyści z zastosowania systemów informatycznych w polskiej służbie zdrowia" została zwrócona uwaga na rządowy projekt informatyzacji publicznej służby zdrowia "e-Zdrowie Polska 2009-2015", który zakłada radykalne zmiany. Planowane jest wdrożenie Systemu Informacji Medycznej (SIM), rozwiązań telemedycyny, centralnych baz danych i rejestrów medycznych oraz zwiększenie dostępności do informacji w opiece medycznej.

Całkowity koszt inwestycji to około 1 mld PLN, z czego 85% zostanie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Szacuje się, iż oszczędności wynikające z funkcjonowania takiego systemu wyniosą ok. 4 miliardów PLN rocznie. "Należy jednak pamiętać, iż projekt ten dotyczy centralnej części sytemu, a jego pełne funkcjonowanie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy dołączą doń szpitale i pracujący w nich lekarze" - czytamy w raporcie.

Ogólny wzrost wydatków na opiekę zdrowotną, jak również zwiększenie w nich udziału sektora prywatnego to kolejny istotny czynnik wpływający na rozwój rynku usług IT dla służby zdrowia. Pomimo oszczędnościowych posunięć rządu, wydatki na publiczną służbę zdrowia będą nieprzerwanie rosły z poziomu 56 mld PLN w roku 2009 do przewidywanej na rok 2013 wartości 80 mld PLN. Wydatki prywatne w roku 2009 wyniosły prawie 19 mld PLN, a oczekiwane, łączne tempo ich rocznego wzrostu do roku 2014 wyniesie około 11%.

Na razie sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie i Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej w prawie wszystkich obszarach związanych z informatyzacją służby zdrowia. Jak pokazuje analiza, jedynie około 50% lekarzy ogólnych w Polsce używa komputerów do rejestrowania danych administracyjnych pacjentów, a 40% do rejestrowania ich danych medycznych. Przesyłanie wyników badań laboratoryjnych i korzystanie z elektronicznych recept praktycznie w Polsce nie funkcjonuje.

"Placówki medyczne wykazują niższy poziom akceptacji systemów informatycznych niż większość sektorów usługowych w Polsce" - zauważa Dominika Grzywińska, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan. Zarządzający jednostkami opieki zdrowotnej powinni mieć natomiast na uwadze, że wprowadzenie medycznych systemów informatycznych to optymalizacja organizacji pracy personelu medycznego, znaczące oszczędności czasu i pieniędzy.

Tematyce wykorzystania technik informacyjnych i teleinformacyjnych w ochronie zdrowia oraz problemom informatyzacji polskiej służby zdrowia poświęcone będzie organizowane przez Computerworld i STOMOZ "Forum Informatyki Medycznej".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200