HP/3Com - integracja oferty urządzeń sieciowych

Ogłoszone w listopadzie 2009 roku przejęcie 3Com przez HP zostało ostatecznie zakończone w kwietniu br., a HP rezygnuje z marki ProCurve prezentując plan integracji linii produktów w ramach 4 nowych rodzin urządzeń sieciowych.

Przejęcie firmy 3Com umożliwia istotne poszerzenie oferty HP m.in. w zakresie przełączników Ethernet, routerów oraz rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa sieci. Choć Cisco pozostaje niekwestionowanym liderem na rynku urządzeń sieciowych, który np. w segmencie przełączników sieciowych klasy Ethernet ma na świecie udział sięgający 67%, ale fuzja HP/3Com oznacza pojawienie się wyjątkowo silnej konkurencji, która według niektórych analityków zasadniczo zmienia obraz rynku.

Przejęcie to istotnie zmienia zasady konkurencji na rynku sieciowym. Jest to bardzo korzystne dla użytkowników, którzy zyskują silniejsza pozycję w negocjacjach z producentami nawet jeśli nie zamierzają skorzystać z oferty HP/3Com.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Oferta HP/3Com - na razie bez zmian

Przedstawiciele HP zapowiedzieli, że firma nie ma w planach wycofania żadnego produktu sieciowego oferowanego obecnie przez HP lub 3Com. "Będą one produkowane tak długo, jak długo będzie popyt ze strony użytkowników" oświadczył Dave Donatelli, wiceprezes HP. Firma zamierza zintegrować przełączniki brzegowe i rdzeniowe, routery oraz urządzenia do zabezpieczania sieci sprzedawane dotąd niezależnie przez HP ProCurve i 3Com w czterech nowych liniach produktowych określanych jako A Series, E Series, V Series i S Series.

Mark Fabbi, analityk z Gartner Group uważa, że te obietnice złożone przez Dave’a Donatelli są "politycznie poprawne" - po prostu firma nie chce denerwować i zniechęcać żadnego użytkownika korzystającego z rozwiązań sieciowych HP lub 3Com. W praktyce jednak eliminacja niektórych linii produktowych wydaje się nieunikniona. Na przykład bezprzewodowe przełączniki 3Com są wyposażone w znacznie lepsze narzędzia do zarządzania i są lepiej zintegrowane z sieciami przewodowymi niż analogiczne produkty HP. Mark Fabbi sądzi też, że można się spodziewać dość szybkiego wycofania z oferty przełączników brzegowych HP ProCurve.

W konkurencji z Cisco kluczowym produktem HP będą jednak rdzeniowe przełączniki 3Com H3C S12500 (zgodnie z nową nomenklaturą określane jako A12500 - A Series). Już ponad rok temu, gdy pojawiły się plany przejęcia 3Com, HP zaprzestała inwestycji we własne prace rozwojowe dotyczące tej klasy urządzeń. "Sądzę, że przełączniki H3C 12500 były kluczowym, najważniejszym produktem skłaniającym HP do przejęcia 3Com" mówi Mark Fabbi.

Nowe nazewnictwo bez ProCurve

W skład A Series mają wchodzić przełączniki, routery, bezprzewodowe kontrolery, stacje dostępowe Wi-Fi i narzędzia do zarządzania oferowane przez H3C, a także niektóre z podobnych produktów oferowanych przez ProCurve. W ogólności rodzina A Series będą to produkty adresowane do zastosowań korporacyjnych. Marka ProCurve ma zniknąć wraz z wprowadzeniem nowego nazewnictwa.

E i V Series będą to produkty przeznaczone dla małych i średnich firm. W skład E Series wchodzą przełączniki HP i 3Com, urządzenia 3Com VoIP oraz bezprzewodowe elementy sieciowe ProCurve. Z kolei w skład V Series wejdą pozostałe produkty adresowane przede wszystkim do zastosowań w małych firmach.

Natomiast rodzina S Series ma zawierać urządzenia HP i 3Com do zabezpieczania sieci, a w szczególności produkty 3Com TippingPoint.

Otwarte standardy i konkurencja z UCS

HP podkreśla, że jej produkty sieciowe są oparte na otwartych standardach i mogą współpracować z urządzeniami innych firm. "I nie jest to tylko marketingowe hasło" uważa Mark Fabbi "bo rzeczywiście narzędzia zarządzające i urządzenia HP są dobrze przystosowane do współpracy z serwerami, pamięciami masowymi i urządzeniami sieciowymi innych producentów, również Cisco".

Zestaw produktów sieciowych HP/3Com ma być podstawą nowej wersji HP Converged Infrastructure - zintegrowanych rozwiązań dla centrów przetwarzania danych będących konkurencja dla Cisco UCS (Unified Computing System). Mają one umożliwić budowę systemów barwnie określanych jako "Cisco-free Data Center". W porównaniu do obecnie dostępnych rozwiązań mają one zapewnić dwa razy większą pojemność pamięci masowej, dwa razy większą gęstość portów sieciowych i zużycie energii zmniejszone o 50% - obiecują przedstawiciele HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200