Rynek sprzętu odrabia straty

Dostawcy sprzętu odczuli skutki spowolnienia gospodarczego najboleśniej z całej branży IT. Niedawno analitycy po raz kolejny zrewidowali swoje prognozy. Obecnie eksperci twierdzą, że w 2010 roku to właśnie sektor rozwiązań sprzętowych będzie najszybciej rozwijającą się częścią światowego rynku IT.

W obliczu załamania gospodarczego w pierwszej kolejności do minimum zredukowano nakłady na rozwój infrastruktury sprzętowej. Rezygnowano nawet z istotnych i planowanych dużo wcześniej inwestycji. Odbiło się to na wynikach większości globalnych producentów sprzętu informatycznego. W 2009 roku wartość światowego rynku rozwiązań sprzętowych była o 13,5 proc. niższa niż rok wcześniej. Aktualne prognozy zakładają natomiast, że w 2010 roku sektor ten będzie notował największe wzrosty. Z analiz firmy Forrester Research wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy w Stanach Zjednoczonych na zakup rozwiązań IT wydatkowane zostały środki rzędu 740 mld USD. Szacunkowa wysokość środków przeznaczonych na rozwiązania sprzętowe stanowić miała tylko 83 mld USD, czyli ok. 11 proc. tej kwoty. Dla porównania wydatki związane z zakupem oprogramowania i usług telekomunikacyjnych wynosić miały odpowiednio 194 mld USD i 191 mld USD.

Jednocześnie prognozowane tempo wzrostu wydatków na rozwiązania sprzętowe w Stanach Zjednoczonych ma przekroczyć 11 proc. w skali roku. W 2010 roku ma to być najszybciej rozwijający się sektor branży IT. Zdaniem ekspertów będzie to związane przede wszystkim z koniecznością szybkiej wymiany przestarzałego sprzętu i modernizacji komputerów osobistych, korporacyjnych systemów składowania danych oraz centrów danych odłożonej w czasie przez wzgląd na załamanie światowej gospodarki. Dynamika wzrostu w segmencie sprzętowych rozwiązań telekomunikacyjnych wynieść ma ok. 7 proc. Według analityków świadczą o tym m.in. lepsze od prognozowanych wyniki dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Z kolei wartość amerykańskiego sektora oprogramowania ma w 2010 roku wzrosnąć o ok. 10 proc. Podobne trendy mają być widoczne na rynku globalnym. “Wzrosty w segmencie rozwiązań aplikacyjnych będą rezultatem odłożonych w czasie zakupów dodatkowych licencji i nowych wersji oprogramowania, stałego wzrostu wydatków na rozwiązania dostarczane w modelu usługowym oraz systemy infrastrukturalne stanowiące połączenie architektury SOA, rozwiązań analitycznych i oprogramowania wirtualizacyjnego" - czytamy w raporcie firmy Forrester Research.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Natomiast analitycy fimy Gartner prognozują, że wydatki na rozwiązania sprzętowe mają rosnąć w tempie szybszym niż ogólna dynamika rynku IT. Dynamika tego segmentu ma wynieść nawet 5,7 proc. To wartość czterokrotnie wyższa niż zakładały pierwotne prognozy firmy Gartner. “W 2009 roku w światowym sektorze rozwiązań sprzętowych notowano największe spadki spośród wszystkich kategorii rozwiązań IT. Teraz sytuacja się odwraca" - twierdzi George Shiffler, dyrektor ds. analiz w firmie Gartner. Jego zdaniem wzrosty będą związane przede wszystkim z sytuacją na rynku konsumenckim. "Szacujemy, że wydatki na komputery przeznaczone dla konsumentów będą o niemal 4 proc. wyższe niż przed rokiem. Szczególną popularnością cieszyć będą się komputery przenośne. Wzrosną też wydatki na sprzęt korporacyjny, wiele firm przymierza się bowiem do przeprowadzenia migracji do środowiska Windows 7" - dodaje George Shiffler. Jednocześnie w ujęciu kwotowym wzrosty wydatków na sprzęt będą niższe niż w innych segmentach rynku IT. Udział wydatków na rozwiązania sprzętowe w ogólnej wartości rynku jest coraz niższy. Warto dodać, że wzrosty rzędu niecałych 4 proc. mają być widoczne również w segmencie usług outsourcingu IT. O 7 proc. wzrosnąć mają również wydatki na usługi konsultingu informatycznego.

Czytaj też:

Touchscreen w biznesie? Nie tak szybko...

Spadki na rynku komputerów PC w Polsce są coraz mniejsze

Dobre wyniki kolejnych spółek z branży IT - to już ożywienie?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200