Rekomendowane komórki promieniują najmocniej

Motorola Droid, Blackberry Bold 9700, LG Chocolate Touch i HTC Nexus One (Google) - to, według ekspertów Environmental Working Group (EWG), zestaw najnowszych modeli telefonów komórkowych, mających współczynnik SAR zbliżony do granic ustalonych przez FCC (Federal Communications Commision). Choć wciąż nie ma jednoznacznych dowodów mówiących o szkodliwości promieniowania komórek, to ekolodzy z EWG sugerują, aby podczas zakupu nowego telefonu z większą atencją przyglądać się poziomowi maksymalnej mocy emitowanej przez te urządzenia.

Environmental Working Group to amerykańska organizacja ekologiczna, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów z zakresu potencjalnej szkodliwości powszechnie używanych produktów, zarówno na zdrowie człowieka, jak i całe środowisko naturalne. W najnowszym raporcie specjaliści EWG przyjrzeli się jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi IT, jaką jest produkcja telefonów komórkowych i smartfonów.

Pod lupę wzięto współczynnik SAR (Specific Absorption Rate), przypisany do każdego dostarczanego na rynek urządzenia radiowego, ale często zupełnie marginalizowany podczas wyboru konkretnego modelu telefonu. Przypomnijmy, że SAR określa ilość energii absorbowanej przez organizm użytkownika komórki i jest bezpośrednio powiązany z maksymalną mocą wypromieniowywaną z działającego telefonu. Współczynnik ten mierzony jest w W/kg (Watach na kilogram) i według zaleceń amerykańskiej organizacji FCC nie powinien przekraczać 1,6 W/kg (na terenie Unii Europejskiej dopuszcza się 2,0 W/kg).

Specjaliści z EWG opublikowali raport, w którym "ekologicznej" analizie poddano ok. tysiąca telefonów komórkowych dostępnych na amerykańskim rynku, a więc spełniających bardziej rygorystyczne założenia dotyczące SAR niż te obowiązujące na terenie UE. Eksperci zauważyli, że szczególnie dużo ciepła emitują najnowsze i najbardziej zaawansowane modele smartfonów: Motorola Droid, Blackberry Bold 9700, LG Chocolate Touch i HTC Nexus One (Google). Współczynnik SAR tych urządzeń wynosi odpowiednio: 1,50 W/kg, 1,55 W/kg, 1,46 W/kg i 1,39 W/kg.

Wśród modeli telefonów o najniższym indeksie promieniowania znalazły się: Sanyo Katana II (0,55 W/kg), Samsung Rugby (SGH-a837, 0,57 W/kg) oraz Blackberry Storm 9530 (0,57 W/kg). Cała lista rekomendowanych przez EWG telefonów dostępna jest tutaj.

Autorzy raportu zauważają także, że większość testów przeprowadzanych i publikowanych w popularnych serwisach internetowych koncentruje się przede wszystkim na walorach użytkowych nowoczesnych komórek, ich wyposażeniu i stylistyce. Takie elementy, jak promieniowanie czy wartość współczynnika SAR jest zwykle pomijana. Eksperci z EWG wskazują, że pośrednio winę za ten stan rzeczy ponoszą sami producenci, którzy nie promują w żaden sposób tego aspektu swoich rozwiązań technologicznych (jednym z chlubnych wyjątków, wskazywanych przez EWG, jest Nokia, udostępniająca kompleksowe informacje o swoich komórkach).

Zalecenia Environmental Working Group mogą być pewną wskazówką dla użytkowników obawiających się o swoje zdrowie w kontekście trzymania przy uchu urządzenia nie tylko emitującego fale radiowe, ale i nagrzewającego się. Należy jednak mieć świadomość, że badany przez EWG współczynnik SAR odnosi się do maksymalnej wartości mocy generowanej przez telefon komórkowy (SAR badany jest w warunkach laboratoryjnych). W codziennym użytkowaniu jest ona mniejsza i zależy od odległości aparatu od najbliższej stacji bazowej operatora (im bardziej oddalamy się od BTS-a tym większą moc musi emitować nasz telefon, by nie stracić połączenia).

Czytaj także:

Komórki a rak mózgu - coraz więcej badań

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200