Łatwiejsze zarządzanie PC

Nowa wersja biznesowej platformy Intel vPro oferuje zestaw ulepszeń i nowych funkcji ułatwiających zdalne zarządzanie komputerami stacjonarnymi i przenośnymi.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w miesiąc po premierze nowej serii procesorów Core, Intel zaprezentował również kolejną wersję platformy vPro, przeznaczoną przede wszystkim dla komputerów PC i notebooków wykorzystywanych w firmach i korporacjach.

vPro wersja 2010

Nowa platforma jest określana jako 2010 Intel Core vPro i składa się z 2- i 4-rdzeniowych procesorów Core i5 lub Core i7, chipsetu Q57 Express oraz interfejsów sieciowych 82577LM (notebooki) lub 82578DM (komputery PC). Dodatkowo, wersja platformy dla komputerów przenośnych została uzupełniona zestawem interfejsów bezprzewodowych 802.11abgn i WiMAX - serii 6000.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Wśród nowości można wymienić wprowadzenie do tych biznesowych procesorów technologii Turbo Boost i Hyper-Threading, zintegrowanych układów graficznych obsługujących grafikę HD (niektóre modele), funkcji KVM remote Control, technologii Anti-Theft 2.0, ulepszonego zestawu instrukcji AES-NI do sprzętowej obsługi szyfrowania danych oraz zmodyfikowanej wersji Intel VT (Virtualization Technology).

Wprowadzenie 32-nanometrowego procesu produkcyjnego umożliwiło konsolidację elementów nowej platformy i zmniejszenie liczby podstawowych układów (procesor i układy wspomagające) z 3 do 2, a w efekcie obniżenie zużycia mocy nominalnie z 95 W do 85 W. Jednocześnie, według informacji podawanych przez Intela, znacznie wzrosła dostępna moc przetwarzania. Zależnie od modelu procesora, o 80-200% dla typowych aplikacji biznesowych, a w przypadku szyfrowania nawet 4-krotnie.

Zintegrowany KVM

Technologia vPro pojawiła się na rynku w 2006 r. i od tego czasu Intel systematycznie wprowadza jej nowe ulepszone wersje. vPro umożliwia zdalne zarządzanie komputerami PC, ułatwiając ich serwis i utrzymanie, zwłaszcza w systemach korporacyjnych lub mniejszych firmach korzystających z usług zewnętrznego wsparcia IT.

O vPro

vPro jest przykładem integracji funkcji związanych z bezpieczeństwem i zdalnym zarządzaniem bezpośrednio w układach sprzętowych. Rozwiązanie takie umożliwia automatyzację procesów związanych z administrowaniem komputerami PC, zdalną diagnostykę, instalację poprawek itp. niezależnie od tego, czy komputer jest w danym momencie włączony, czy nie. Technologia ta daje szansę podtrzymania popularności platform PC w firmach i korporacjach. Jest ona odpowiedzią na najczęściej podkreślane zalety rozwiązań terminalowych, takie jak niższe koszty i łatwiejsze zarządzanie oraz większe niż w klasycznych systemach PC bezpieczeństwo danych.

Skorzystanie z vPro wymaga posiadania odpowiedniej platformy intelowskiej, w skład której wchodzą procesor, chipset, karta sieciowa oraz oprogramowanie AMT (Intel Active Management Technology), bo do uruchomienia zaawansowanych funkcji vPro niezbędna jest współpraca tych elementów.

Nową funkcją jest KVM Remote Control, która umożliwia przejęcie kontroli i zdalne sterowanie komputerem. Jest to rozwiązanie sprzętowe, udostępniające pełny graficzny interfejs użytkownika, choć tylko wtedy, gdy komputer wykorzystuje model procesora Core ze zintegrowanym układem graficznym. W praktyce jest to odpowiednik rozwiązania od dawna stosowanego w serwerach, gdzie systemy KVM służą do lokalnego lub zdalnego zarządzania wieloma komputerami przy zastosowaniu jednej konsoli administratora. Tego typu przełączniki KVM mogą być wykorzystywane również do sterowania komputerami PC, ale jest to ekonomicznie nieuzasadnione, ponieważ ceny takich przełączników sięgają ok. 200 USD. Wprowadzenie zintegrowanego układu KVM zmienia tę kalkulację i umożliwia administratorom zarządzanie komputerami PC w podobnym zakresie jak serwerami. Według Intela, koszt tego zintegrowanego KVM to kilka dolarów. Warto podkreślić, że KVM Remote Control umożliwia dostęp do komputera nawet przed uruchomieniem systemu, a więc zdalne wykonanie aktualizacji lub naprawy BIOS, lub podstawowych plików systemowych niezbędnych do jego działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200