Kolejne konkursy dla młodych informatyków

Po raz siódmy gimnazjaliści powalczą w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Informatycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych. Wystartowała również V edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Organizatorem siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych jest IV LO im. Bolesława Prusa w Szczecinie, a sponsorem głównym firma Tieto Poland. Konkurs odbywa się w kilku etapach, od 4 stycznia do 17 kwietnia 2010 roku, w trakcie których uczestnicy z całej Polski będą musieli wykazać się wiedzą z zakresu informatyki, w tym technologii i trendów informatycznych. Dla zwycięzców przewidziano nagrody m.in. wyjazdy do Brukseli i Parlamentu Europejskiego oraz cenne nagrody rzeczowe, wśród nich komputery.

Zacząć jak najwcześniej

"Zauważamy potrzebę oddziaływania na program kształcenia na wszystkich poziomach edukacji w Polsce. Współpraca z uczelniami jest już obecnie niewystarczająca. Chcąc mieć świetnych inżynierów oprogramowania musimy wzbudzać zainteresowanie technologiami informatycznymi także na poziomie gimnazjalnym. Jesteśmy przekonani, że przez promowanie takich konkursów, zainteresowanie kierunkami ścisłymi, w tym studiami w zakresie IT będzie rosło" - mówi Michał Szostkowski, członek zarządu i dyrektor HR w Tieto Poland. "Nauka informatyki w szkole nie musi kojarzyć się z surfowaniem po Internecie. Wielu nauczycieli potrafi prowadzić ciekawe zajęcia. Chcemy, by ta grupa stale rosła. W konkursie zostaną nagrodzeni nie tylko uczniowie-finaliści, ale także nauczyciele, którzy ich przygotowywali. Chcemy ich promować, a innych zachęcać do brania przykładu z autorów najlepszych praktyk" - dodaje Michał Szostkowski. Informacje o warunkach uczestnictwa oraz zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane za pośrednictwem strony WWW organizatora: www.lo4.szczecin.pl. Tam też będą opublikowane konkursowe zadania oraz listy osób zakwalifikowanych do kolejnych etapów.

Sprawni informatycznie

Po raz czwarty natommiast startuje Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters. Nowością tej edycji jest zmiana formuły konkursu, której celem jest aktywizacja młodzieży niepełnosprawnej i seniorów. Merytorycznie olimpiadę wspierają Politechnika Wrocławska, Google po raz pierwszy - Program CISCO Networking Academy oraz Polski Uniwersytet Wirtualny. Organizatorem DialNet Masters jest Telefonia Dialog.

Jak podają organizatorzy, w turnieju mogą wziąć udział drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów składa się z czterech uczniów (niekoniecznie z jednej klasy) oraz nauczyciela prowadzącego. Do DialNet Masters może zostać zgłoszonych od trzech do pięciu drużyn z jednej szkoły, w zależności od jej wielkości.

W nagrodę do CERN-u

Po przejściu eliminacji wewnątrzszkolnych drużyny rejestrują się on-line na portalu www.dialnetmasters.pl. Zapisy przyjmowane są do 22 stycznia 2010 r. Od 1 do 19 marca trwać będą dwa etapy testów on-line: zespoły uczniów odpowiadać będą na pytania i testy przygotowywane przez ekspertów merytorycznie wspierających olimpiadę. Jednym z motywów tegorocznej edycji olimpiady będzie Passive Optical Network (PON), czyli pasywna sieć optyczna. Nowością IV edycji DialNet Masters są także - planowane na kwiecień i maj - zespołowe szkolenia komputerowe dla osób starszych "Surfuj z Seniorem". Za przeprowadzone i udokumentowane szkolenie drużyny będą otrzymywać dodatkowe punkty i tym samym zwiększać szansę zwycięstwa.

Po kwietniowych półfinałach, które odbędą się w siedmiu miastach Polski, decydującym etapem olimpiady będzie Wielki Finał we Wrocławiu (czerwiec 2010 r.). Dla drużyn, które zajmą trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach, organizatorzy przygotowali m.in. wysokiej netbooki czy indeksy i vouchery na szkolenia. 'Mistrzowie Internetu 2010’, czyli Wielka Dziesiątka (laureaci I miejsca w obu kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) w nagrodę będą zwiedzać atrakcyjne miejsca w Szwajcarii, m.in. zobaczą siedzibę CERN-u oraz tamtejszą siedzibę Google.

Gimnazjaliści zabezpieczają sieci

Tymczasem w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Odolanowie wręczono nagrody w międzyszkolnym konkursie "Bezpieczna sieć internetowa w domu". Konkursowe zadanie polegało na zabezpieczeniu małej sieci domowej. Uczniowie konfigurowali ustawienia punktów dostępowych do internetu, pracując na urządzeniach użyczonych przez patrona konkursu spółkę Zapnet. Najwięcej punktów (87,5 proc ze wszystkich możliwych do zdobycia) otrzymał zespół z odolanowskiego gimnazjum w składzie: Piotr Szewczyk i Szymon Kraska. Wynik ten zapewnił im zwycięstwo i główną nagrodę. Zwycięzcy otrzymali zewnętrzne dyski twarde, a szkoła laptop oraz bezpłatny dostęp do internetu przez rok. Zwycięstwo w konkursie to nie jedyny sukces uczniów tej szkoły. Drugi zespół z Gimnazjum im. Jana Pawła II zajął trzecie miejsce na podium. Młodzi administratorzy z Odolanowa pracowali pod kierunkiem nauczyciela informatyki Janusza Lizureja. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół w dziesięciu miejscowościach w siedmiu wielkopolskich i dolnośląskich gminach. Więcej na stronie stronie www.zapnet.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200