Dyski SSD w centrach danych?

To, że napędy SSD pracują dużo szybciej niż standardowe dyski twarde, wiemy wszyscy. Do tej pory napędy takie były stosowane (i to w ograniczonym stopniu, głównie ze względu na wysoką cenę) przede wszystkim w rozwiązaniach konsumenckich, takich jak notebooki i pecety. Napędy SSD nowej generacji pracują na tyle wydajnie i niezawodnie, że wkraczają coraz śmielej do urządzeń instalowanych w centrach danych. Zanim to zrobimy warto rozważyć kilka podstawowych kwestii.

Dyski SSD w centrach danych?
Prawie wszystkie dostępne obecnie na rynku napędy SSD są oparte na pamięciach flash. Jedne pracują jednak szybciej, a inne nieco wolniej, co zależy od zastosowanej technologii. Napędy SSD pracują wydajnie, jednak wydajność kosztuje.

Koszt przechowywania jednego gigabajta danych na napędzie SSD jest ok. 10 razy większy niż na dysku twardym. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, zanim zaczniemy wymieniać dyski twarde na napędy SSD?

Zobacz również:

  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

1. Zależy nam na szybkości. Czy napędy SSD rozwiążą nam ten problem?

Opublikowany niedawno przez IDC raport "Worldwide Solid State Drive 2007-2012 Forecast and Analysis: Entering the No-Spin Zone" przewiduje, że rynek napędów SSD będzie rósł w latach 2007 do 2012 w tempie 70% rocznie. Raport zwraca uwagę na fakt, że napędy SSD będą stosowane przede wszystkim w tych centrach danych, w których aplikacje korzystają intensywnie z usług pamięci masowych. Wykres opracowany przez iSuppli Corp. (widoczny poniżej) pokazuje, że pamięć flash typu MLC 16 Gb powinna pod koniec 2010 r. kosztować nieco powyżej 2 USD.

Dyski SSD w centrach danych?
Napędy SSD należy instalować przede wszystkim w tej warstwie systemu pamięci masowych, która komunikuje się bezpośrednio z aplikacjami. Aplikacje wymieniają wtedy dane z bardzo szybkimi napędami SSD, których wydajność przewyższa zdecydowanie wydajność dysków twardych pracujących w drugiej linii.

Zadanie integrowania napędów SSD z systemem pamięci masowych nie jest jednak łatwe. Decydując się na wprowadzenie napędów SSD do systemu pamięci masowej należy brać pod uwagę dwa czynniki: na ile wdrożenie takie zwiększa wydajność całego systemu pamięci masowej i ile to będzie kosztować. Jeśli jest to zwirtualizowane centrum danych warto też wtedy sprawdzić czy napędy SSD będą obsługiwane przez aplikacje wirtualizujące zasoby.

Kolejna kwestia dotyczy tego czy napędy SSD można instalować w eksploatowanych już w centrum danych macierzach dyskowych. Jeśli nie, to wdrożenie będzie się wiązać z koniecznością zakupu kolejnego systemu pamięci masowej, co zdecydowanie podroży koszt całego przedsięwzięcia.

2. Jak skonfigurować napędy SSD: jako podstawową pamięć czy jako bufor?

Kolejna decyzja, jaką będziemy musieli podjąć po zdecydowaniu się na napędy SSD dotyczy tego, czy będą one pełnić rolę właściwego systemu pamięci masowej, czy też zostaną skonfigurowane jako bufor na dane. Bufor taki może znacznie zwiększyć wydajność kontrolera czy też serwera, który postrzega bufor jako dodatkową pamięć DRAM.

Wiele kontrolerów ma jednak zamkniętą architekturę i nie można w nich instalować dodatkowych pamięci. Można wtedy co prawda skonfigurować napędy SSD jako dedykowany bufor na dane, jest to jednak drogie rozwiązanie. Najlepiej jest więc posiadać kontroler zawierający wolne gniazda PCI, w których można zainstalować kartę zawierającą pamięć flash/NAND.

Jeśli napędy SSD mają pełnić rolę podstawowego systemu pamięci masowej, to powinny być instalowane w warstwie komunikującej się bezpośrednio z aplikacjami. Wolniejsze dyski SATA mogą wtedy pracować w kolejnej warstwie systemu i przechowywać mniej używane dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200