Cisco idzie na duże zakupy

Wszystko wskazuje na to, że IV kw. br. to dla Cisco Systems czas znaczących i drogich akwizycji. Na początku października koncern zaoferował 3 mld USD za spółkę Tandberg, a teraz za 2,9 mld USD chce przejąć firmę Starent Networks, specjalizującą się w dostarczaniu infrastruktury dla operatorów telekomunikacyjnych. Miliardowe inwestycje w spółki działające w obszarze rozwiązań IP są kolejnym krokiem Cisco w kierunku realizacji koncepcji "all-IP".

Starent Networks to duży dostawca infrastruktury IP dla operatorów sieci komórkowych. Rozwiązania firmy pomagają połączyć sieci GSM/UMTS/HSPA, CDMA2000 (1X, Ev-DO), LTE/WiMAX, WLAN) z sieciami pakietowymi, co z kolei umożliwia zaoferowanie klientom operatorów wielu usług znanych z szerokopasmowej oferty dostawców stacjonarnych. Firma jest również producentem sprzętu i aplikacji pozwalających płynnie migrować z sieci 3G (3,5G) w kierunku systemów komórkowych czwartej generacji (4G) - jej urządzenia działają u ponad 100. operatorów z 45 państw. Wśród najważniejszych dotychczasowych klientów Starent Networks znajdują się: Verizon Wireless, Sprint, Vodafone, SK Telecom, Bouygues Telecom.

Przejmując Starent Networks, Cisco chce umocnić swoją pozycję na rynku nowoczesnych rozwiązań dla operatorów sieci mobilnych. Przedstawiciele spółki podkreślają, że na tę decyzję wpłynęły nadzieje związane z rozwojem sieci Long Term Evolution (LTE). Firma nie zapomina jednak o technologii WiMAX, w którą również zainwestowała niemałe pieniądze (w 2007 r. za 330 mln USD Cisco przejęło Navini Networks, producenta infrastruktury do budowy i obsługi systemu WiMAX). Na początku 2009 r. Cisco zostało także jednym z głównych dostawców osprzętu do budowy narodowej sieci WiMAX w USA. Clearwire, jeden z najbardziej zaangażowanych w projekt operatorów postanowił wyposażyć nową sieć dostępową w routery Cisco 7600, platformy optyczne ONS15454 i 15310, zapory ogniowe ASA i dedykowane aplikacje IP.

Mimo niewątpliwego wsparcia Cisco dla technologii IEEE 802.16e (mobilny WiMAX), koncern mocno inwestuje także w rozwiązania LTE, na które "postawili" już tacy giganci, jak Alcatel-Lucent, Ericsson czy Nokia Siemens Networks. AT&T, największy amerykański operator, oficjalnie ogłosił, że siecią następnej generacji, którą zamierza u siebie wdrożyć będzie LTE. Według Laurenca Swaseya z firmy analitycznej Visant Strategies, przejęcie przez Cisco Starent Networks i tym samym zwrócenie się ku Long Term Evolution to dobry, strategiczny krok, który spowoduje, że koncern dołączy do walki o miejsce na podium wśród kluczowych dostawców osprzętu i aplikacji do obsługi LTE.

Dzięki akwizycji Cisco wzmocni swoją pozycję na rynku rozwiązań IP. Według niedawnych badań Cisco transmisja danych w sieciach komórkowych, co dwanaście miesięcy będzie się niemal podwajała, przynajmniej do 2013 r. Przejęcie Starent Networks zostało zaakceptowane przez rady nadzorcze obu firm. Cały proces ma się zakończyć w pierwszej połowie 2010 r. Po finalizacji transakcji Starent Networks przekształci się w dział Mobile Internet Technology Group, którego szefem zostanie Ashraf Dahod, dotychczasowy prezes Starent. Jego bezpośrednim przełożonym będzie Pankaj Patel, wiceprezes i dyrektor rozwiązań dla operatorów w Cisco Systems.

Podążanie w kierunku "all-IP" to trend, który Cisco realizuje od kilku lat. Jednym z najbardziej istotnych działań ostatniego okresu, wpisujących się w tę ideę, jest chęć przejęcia spółki Tandberg, znaczącego producenta systemów wideokonferencyjnych.

Czytaj też:

Cisco przejmuje Tandberga

LTE zbliża się

WiMAX nie poddaje się

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200