WLAN w ofensywie

Wraz z niedawną ratyfikacją standardu IEEE 802.11n skończył się obserwowany od ponad dwóch lat proces wypuszczania na rynek urządzeń WLAN oznaczonych emblematem "pre-standard" lub "draft 2.0". Specjaliści rynku IT twierdzą, że oficjalnie zatwierdzona "n"-ka spowoduje, iż WLAN ponownie zyska dominujące miejsce w segmencie technologii bezprzewodowych, wraz z WiMAX i systemami sieci komórkowych 3G (3,5G). IEEE 802.11n ma szerzej zaistnieć w korporacjach, może się także przyczynić do zwiększenia produkcji telefonów WLAN/GSM (dualne) i urządzeń multimedialnych (przesyłania obrazu i dźwięku na odległość).

Już jest

O długo wyczekiwanej informacji o zakończeniu prac nad kolejną technologią WLAN pisaliśmy w artykule: Standard 802.11n ratyfikowany. Po siedmiu latach IEEE w końcu zatwierdziła "n"-kę, która ma szansę zdetronizować poprzednie generacji sieci WLAN (802.11a/b/g), tym bardziej, że według danych zawartych w normach technicznych i niezależnych testów przeprowadzonych przez Wi-Fi Alliance, jest z nimi w pełni kompatybilna.

Przewagą standardu 802.11n nad pozostałymi technologiami spod znaku 802.11x jest na pewno prędkość przesyłania informacji, która w wersji podstawowej (1x1 - jedna antena nadawcza/jedna odbiorcza) i przy wykorzystaniu pasma 40 MHz (802.11g ma pasmo 20 MHz) może osiągać teoretyczne wartości szczytowe sięgające 150 Mb/s. Przy wykorzystaniu technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), zwielokrotniającej liczbę anten nadawczych (Tx) i odbiorczych (Rx), możliwe jest zestawianie jeszcze szybszych połączeń (2x2 - 300 Mb/s, 4x4 - 600 Mb/s). Są to oczywiście wartości czysto teoretyczne, ale pokazują potencjał IEEE 802.11n.

Standard "n" to także większy zasięg i jakość sygnału użytecznego, co bezpośrednio wynika z zastosowania MIMO, modulacji OFDM czy ulepszonego kodowania danych. Dzięki długiej już obecności na rynku urządzeń kompatybilnych z pre-standardem 802.11n koszt układów scalonych zmalał do poziomu porównywalnego do ceny podzespołów 802.11g sprzed dwóch lat. Wiele nowych laptopów czy nawet netbooków jest wyposażonych w moduły do obsługi sieci b/g/n, a w sprzęcie klasy korporacyjnej jest to wręcz standardem. Cena i stosunkowo duża podaż urządzeń jest, według specjalistów, sprzyjającą okolicznością, mogącą przyczynić się do szybkiej adaptacji 802.11n zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

Aby wdrożenia sieci 802.11n przebiegały bezproblemowo, analitycy Farpoint Group sugerują, aby realizować je w paśmie 5 GHz. Mimo, iż "n"-ka nie powinna zakłócać sieci działających w mocno eksploatowanym paśmie 2,4 GHz, to część klientów już teraz obawia się możliwego spadku wydajności rozwiązań pracujących na podobnych częstotliwościach. Pasmo 5 GHz jest zdecydowanie mniej "zatłoczone" (korzysta z niego standard 802.11a) i nadaje się do obsługi 40 MHz kanałów wykorzystywanych w 802.11n.

Co dalej?

Mimo, iż możliwości nowego standardu są nieporównywalnie większe od poprzedników, to w wielu zastosowaniach, szczególnie tych biznesowych (np. w dużych firmach, zatrudniających tysiące pracowników) zapotrzebowanie na pasmo liczy się w gigabitach, których "n"-ka nie oferuje. Między innymi dlatego IEEE powołało do życia następne grupy robocze, których zadaniem jest praca nad jeszcze szybszymi sieciami bezprzewodowymi (> 1 Gb/s). Koncepcje specjalistów krążą wokół sieci 802.11ac (pasmo nieco poniżej 6 GHz) i 802.11ad (ok. 60 GHz). Największym problemem nie jest uzyskanie gigabitowych przepływności, ale rozwiązanie kwestii zasięgu takich sieci (wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienie sygnału).

Wciąż trwają także prace nad technologiami sieci kratowych (802.11s), zarządzania (802.11v), zabezpieczania ramek (802.11w) czy wideostreamingu (802.11aa). Specjaliści przekonują, że dzięki wzmożonej pracy członków IEEE rola szeroko pojętego WLAN będzie rosła, mimo ekspansji rozwiązań mobilnych (3G, 3,5G) i sieci WiMAX (802.16d/e).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200