Diskeeper: koniec problemów z fragmentacją dysków?

Firma poinformowała, iż opracowała przełomową technologię, która ma niedopuszczać do 85 proc. fragmentacji pojawiających się w systemie plików Windows. Nowe oprogramowanie ma także istotnie zwiększyć wydajność systemu.

Firma nie podała szczegółów dotyczących metody zapobiegania fragmentacji dysku, informując jedynie, że oprogramowanie ma pojawić się pod koniec br.

Fragmentacja dysku, właściwa szczególnie dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows, polega na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku. Komputer zapisuje nowe dane w pierwszym wolnym klastrze dysku, który znajdzie. Na początku dysk zapełnia się równomiernie. Jednak w wyniku kasowania danych, obszary zapisane przedzielane są obszarami niezapisanymi. Problem ten pogłębia się z upływem czasu, kiedy to system operacyjny nie znajduje dostatecznie dużego, ciągłego obszaru pamięci dyskowej do zapisania całego pliku, umieszczając jego fragmenty w nieciągłych obszarach wolnych.

Fragmentacja dysku spowalnia generalnie wydajność systemu, ponieważ wymusza częstsze przemieszczanie głowic dysku do rozproszonych na dysku obszarów w celu zapisania lub odczytania pliku.

Fragmentacja może być szczególnym problemem dla dysków SSD (Solid State Disk), ponieważ pamięci flash mają ograniczoną liczbę zapisów. Tak więc proces defragmentacji może skracać żywot tych pamięci.

Różnego rodzaju programy defragmentacji, takie m.in. dostarcza Diskeeper, reorganizują dane na dysku w celu skonsolidowania rozproszonych fragmentów zapisu i przeniesienia ich do ciągłego obszaru pamięci. Defragmentacja ewoluowała od czasochłonnych operacji ręcznych do zadań wykonywanych automatycznie według ustalonego harmonogramu. Tak było przez lata, dopóki nie pojawiły się produkty automatycznej i nieodczuwalnej przez użytkownika defragmentacji wykonywanej w czasie rzeczywistym, pochodzące m.in. od Diskeeper.

Według zapewnień firmy teraz nadszedł czas na kolejny etap ewolucji, która ma praktycznie zlikwidować problem fragmentacji, jaki znany do tej pory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200