Brakuje specjalistów systemowych i deweloperów

Problemy ze znalezieniem specjalistów w wybranych dziedzinach IT ma średnio 8 proc. firm. Z analiz brytyjskiego rynku, wynika, że brakuje przede wszystkim programistów, architektów oprogramowania oraz ekspertów w zakresie wdrożeń i obsługi rozbudowanych systemów biznesowych.

Zdaniem ekspertów brytyjskiego ośrodka National Computing Centre w ciągu najbliższych dwóch lat zapotrzebowanie na programistów i architektów oprogramowania wzrośnie o 13 proc. W tym samym czasie popyt na specjalistów systemowych ma wzrosnąć o 10 proc. Podobny trend ma być odczuwalny również w innych krajach. Rosnące potrzeby rynku najprawdopodobniej przełożą się na wzrost pensji pracowników najbardziej poszukiwanych specjalności. Z analiz brytyjskiej organizacji wynika, że średni wzrost pensji pracowników korporacyjnych działów IT ma wynieść ok. 3,5 proc. Badanie przeprowadzono na grupie 202 CIO brytyjskich firm.

Prawie połowa ankietowanych szefów informatyki przyznała również, że do 2011 roku zamierza zwiększyć zatrudnienie w departamentach IT. Największych wzrostów zatrudnienia spodziewają się CIO z firm działających w sektorze usług informatycznych i branży finansowej. W branży transportowej i produkcyjnej potrzebę zwiększenia liczby specjalistów ds. IT widzi odpowiednio tylko co czwarty i co trzeci ankietowany kierownik działu informatycznego.

Z analiz National Computing Centre wynika również, że najbardziej poszukiwani będą m.in.: programiści .Net i deweloperzy aplikacji internetowych, specjaliści w zakresie bezpieczeństwa tworzonych aplikacji, analitycy biznesowi oraz konsultanci ITIL. Potrzebni będą również specjaliści z zakresu wdrażania i obsługi rozbudowanych systemów klasy ERP - w szczególności firm SAP i Oracle. Już dziś problemy ze znalezieniem specjalistów w tych dziedzinach ma średnio 8 proc. firm. Jest to najwyższy odsetek od 2001 roku.

Zdaniem analityków zapotrzebowanie na ekspertów w wybranych specjalnościach z zakresu IT oraz pogranicza informatyki i biznesu jest odbiciem globalnych zmian rynku IT. "Obecna sytuacja gospodarcza przyspieszy zmiany w branży informatycznej. Outsourcing IT czy model dostępu do aplikacji w formie usług stają się rozwiązaniami coraz bardziej dojrzałymi i dopasowanymi do potrzeb rynku. W obliczu coraz poważniejszych cięć budżetów i chęci optymalizacji własnych procesów biznesowych mogą zyskać dużą popularność" - mówi Christine Jack, analityk National Computing Centre.

Czytaj też:

Inwestycja w certyfikat IT coraz mniej opłacalna

Na świecie brakuje 30-40 tys. specjalistów SAP

Manpower: Korzystne perspektywy na polskim rynku pracy w I kw. 2009 roku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200