32-bitowy rok

Ze Zbigniewem Skurczyńskim, odpowiedzialnym za sprzedaż OEM produktów Microsoftu w Europie Środkowo-Wschodniej, rozmawia Olo Sawa.

Ze Zbigniewem Skurczyńskim, odpowiedzialnym za sprzedaż OEM produktów Microsoftu w Europie Środkowo-Wschodniej, rozmawia Olo Sawa.

Od premiery Windows 95 minęły niecałe dwa lata. Wciąż jednak producenci komputerów w Polsce sprzedają Windows 3.11, których Microsoft jeszcze nie wycofał z produkcji.

Dopóki Windows 3.11 będzie znajdować nabywców na rynku, dopóty będziemy je produkować. Wiele polskich firm, jak np. wrocławska firma JTT Computer, chce mieć możliwość oferowania obu wersji Windows. Oczywiście, Windows 95 sprzedaje się lepiej w kanale OEM niż Windows 3.11, ale nie oznacza to, że na nasz starszy produkt nie ma chętnych. W grudniu 1996 r. 32-bitowe systemy operacyjne - Windows 95 i NT stanowiły 70,5% ogólnej sprzedaży systemów Microsoftu w Polsce. W tym roku będzie to na pewno ponad 80%. Sądzę też , że br. na świecie upłynie pod znakiem 32-bitowych technologii i te proporcje zmienią się jeszcze bardziej. Tym bardziej że Windows 95 jest sprzedawane w tej samej cenie, co Windows 3.11.

Optimus sprzedaje wyłącznie Windows 95 wraz z komputerami.

I myślę, że tak będą robić wszyscy polscy producenci. Na początku br. podpisaliśmy umowę z Optimusem o koprodukcji komputera z logo Microsoftu. Po Packard-Bell i Hewlett-Packard jest to trzecia firma na świecie, z którą zawarliśmy tego typu układ. Nie wiemy jeszcze, czy za taką umową stoi konkretny model ekonomiczny. By to sprawdzić, pozwoliliśmy sobie na eksperyment z trzema wspomnianymi firmami.

Czy po Optimusie będą następni?

Nie sądzę, żebyśmy taką umowę podpisali natychmiast z kolejnym producentem. Za wyborem nowosądeckiej spółki stała najlepsza infrastruktura serwisowa w kraju, liczni partnerzy i wysoka jakość oferowanych produktów.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200