31 marca to Międzynarodowy Dzień Backupu - poznaj najważniejsze zasady tworzenia kopii zapasowych

W najbliższy poniedziałek obchodzimy Prima Aprilis, dobrze wszystkim znany dzień dowcipów. 1 Kwietnia większość z nas daje się nabrać swoim znajomym. Dobrze, jeżeli są to żarty wesołe i nieszkodliwe. Co jednak, jeżeli ktoś postanowi zrobić dowcip, który może wyrządzić o wiele poważniejsze szkody, np. przypuszczając atak na nasze dane, które możemy bezpowrotnie utracić?

Warto być przygotowanym i najpóźniej dzień przed Prima Aprilis zrobić kopie zapasowe danych. 31 marca nie jest przypadkową datą, bo dzień ten został oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Backupu. Oczywiście, w idealnym świecie, o zabezpieczaniu swoich danych należy myśleć przez cały rok, a „Dzień Backupu” powinien pozostać jedynie motywacją do tego, aby zweryfikować jak dobrze pilnujemy naszych danych.

Taki cel przyświecał autorom nowego serwisu DzienBackupu.pl, który skupia się na zebraniu w jednym miejscu najważniejszych informacji związanych z backupem, tak aby móc do nich wracać nie tylko ostatniego dnia marca, ale przez okrągły rok.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Backup chroni dane firmy. A jak chronić kopie zapasowe?

Serwis ten jest przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą zdobywać nową lub pogłębić posiadaną już wiedzę na temat ochrony danych. Planowany ciągły rozwój serwisu powinien zachęcać do tego, by było to również miejsce dla fachowców, którzy będą mogli śledzić tutaj najważniejsze rynkowe trendy. Dlatego warto już teraz dodać ten adres do ulubionych zakładek i często do niego wracać.

W planach autorów serwisu są wywiady, testy, prezentacje firm, oprogramowania i najnowszego sprzętu.

31 marca to Międzynarodowy Dzień Backupu - poznaj najważniejsze zasady tworzenia kopii zapasowych

Ale to nie wszystko! W cyklu filmów „Łysa prawda o IT" pokazana zostanie tematyka backupu w wielopłaszczyznowym przekroju od podstaw, aż po konkretne, funkcjonujące rozwiązania. Planowana jest cała seria rozmów ze specjalistami IT. Pierwsze, pilotażowe odcinki skupiają się na podstawowych definicjach związanych z usługami backupu i replikacji. W kolejnych dowiesz się jak usługi te są ważne dla Twojego biznesu.

„Łysa Prawda” ma przedstawiać uzasadnienia biznesowe konkretnych rozwiązań IT dedykowanych dla różnych branż, w tym dla medycyny, kancelarii prawnych, urzędów i instytucji finansowych, biur projektowych czy agencji marketingowych.

Międzynarodowy Dzień Backupu powinien na dobre zagościć w kalendarzach, podobnie jak wcześniej obchodzony Dzień Kobiet czy Walentynki.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest bezpieczeństwo naszych danych, niezależnie czy firmowych, czy też prywatnych. Najlepiej podsumowuje to powiedzenie informatyków, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i tych, którzy dopiero będą go robili. Autorzy serwisu mają nadzieję, że jego czytelnicy będą należeć do tej pierwszej grupy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200