3 mln USD nagrody za pomoc w ujęciu twórcy botnetu Gameover Zeus

Dwie rządowe agencje USA - U.S. Department of Justice i Department of State's Transnational Organized Crime Rewards Program - oferują 3 mln USD za informację, która pozwoli im aresztować Rosjanina podejrzanego o to, że jest twórcą groźnego botneta Gameover Zeus. Osobą tą jest Evgeniy Mikhailovich Bogachev, a opracowany przez nią botnet atakował przez ostanie dwa lata banki, wykradając z nich poufne informacje, a następnie „czyszcząc” konta klientów korzystających z ich usług.

Ocenia się, że botnet Gameover Zeus zainfekował przez ostatnie dwa lata prawie milion komputerów, atakując następnie banki i narażając je na straty sięgające kwoty nawet 100 mln USD. Bogachev został przez FBI umieszczony na liście najbardziej poszukiwanych na świecie osób i agencja jest zdania, zamieszkuje on obecnie w Rosji. FBI poszukuje też pięć innych osób zamieszanych w tę sprawę i wyznaczył za ich wskazanie również nagrody, ale żadna z nich nie sięga kwoty miliona USD.

3 mln USD nagrody za pomoc w ujęciu twórcy botnetu Gameover Zeus

U.S. Department of Justice twierdzi, że Bogachev zorganizował grupę cyberprzestępców, w skład której weszli Rosjanie oraz Ukraińcy. Opracowali oni szereg programów infekujących komputery, które wykradają z nich poufne dane oraz przejmują nad nimi kontrolę, z których najbardziej niebezpieczne okazały się dwa: Cryptolocker i Gameover Zeus. Szacuje się, że Cryptolocker zainfekował ponad 250 tys. komputerów, szyfrując na nich pliki i następnie żądając od ich użytkowników okupu za ich odszyfrowanie.

Zobacz również:


TOP 200