2023 - bezpieczeństwo, chmura i zeroemisyjność

Przedstawiamy kolejne opinie eksperckie o zmianach, jakie przyniesie technologia w 2023 roku. Tym razem eksperci Cisco wskazują trendy, które w najbliższych miesiącach wpłyną na budowanie odpowiedniej świadomości cyfrowej w biznesie i społeczeństwie.

fot. Pixabay

Trendy wskazywane przez amerykańskich ekspertów nie odbiegają od tego, co czeka również Stary Kontynent. Rozwój AI, działania niskoemisyjne czy nieuchronność pogodzenia się organizacji z nowymi modelami pracy są trendami globalnymi. W Europie, ze względu na trwająca wojnę, na pewno większą wagę należy poświęcać cyberbezpieczeństwu. Co zatem zauważają eksperci?

Od wykrywania do przewidywania

„Ewolucja rozwiązań bezpieczeństwa w 2023 roku będzie polegała na lepszym analizowaniu anomalii i wzorców zachowań, co pomoże w przewidywaniu naruszeń bezpieczeństwa – samo wykrywanie złośliwego kodu nie wystarczy. Postępy w rozwoju AI i uczenia maszynowego sprawią, że możliwe będzie przewidywanie i zapobieganie atakom, a szybko uczące się organizacje wykorzystają ten trend i zapewnią sobie, pracownikom i otoczeniu odpowiednie bezpieczeństwo” – komentuje przewidywane zmiany Jeetu Patel, EVP and GM of Security and Collaboration w Cisco.

Zobacz również:

  • Prywatność to więcej niż zgodność z przepisami
  • Pogłębia się niedobór pracowników o pożądanych umiejętnościach w IT
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Bezpieczeństwo aplikacji i API

Nowoczesne aplikacje rozwijane w modelu cloud-native stają się motorem napędowym biznesu. Ochrona bazowego środowiska aplikacji staje się więc priorytetowa. W 2023 r. programiści będą otrzymywać coraz większe wsparcie ze strony różnych narzędzi (programistycznych), które przyspieszają cykle rozwojowe i pozwalają im zarządzać i zabezpieczać rozproszone architektury aplikacji z naciskiem na dostarczanie wyjątkowych, bezpiecznych interakcji cyfrowych. Będziemy również obserwować trend w kierunku narzędzi, które umożliwiają deweloperom, inżynierom odpowiedzialnym za SR (ang. Site Reliability Engineering) i ekspertom ds. bezpieczeństwa bezproblemową współpracę nad tymi wynikami.

Sieci jeszcze bardziej predykcyjne

W nadchodzącym roku sieć stanie się bardziej skoncentrowana na użytkownikach końcowych, z coraz większymi możliwościami przewidywania problemów z doświadczeniami użytkowników końcowych i dostarczania im nowych rozwiązań. Firmy będą coraz częściej korzystać z technologii predykcyjnych w ramach zintegrowanych, łatwych w użyciu ofert SaaS. Stanowi to ważny krok w kierunku przyszłości, w której łączność będzie zasilana przez samoregenerujące się sieci, które mogą się uczyć, przewidywać i planować. Sieci te będą wykorzystywały analizy predykcyjne, oparte o dane z niezliczonych źródeł telemetrycznych.

Wgląd w firmową infrastrukturę powiązany z wynikami biznesowymi

Problemem w skutecznym monitorowaniu stosu technologii zawsze była zbyt duża ilość danych przy zbyt małym kontekście i korelacji biznesowej. Ewolucja monitorowania aplikacji w kierunku pełnej obserwowalności stosu IT będzie w coraz większym stopniu zapewniać widoczność w stosunku do kontekstu biznesowego. W 2023 roku kontekst ten będzie powszechnie uznawany za integralną część wyników monitorowania.

Dostosowanie organizacji do środowiska multi-cloud

W związku z postępującą deglobalizacją i kwestiami związanymi z suwerennością danych, w nadchodzącym roku będziemy świadkami wyraźnej zmiany w sposobie, w jaki firmy wykorzystują architekturę typu multicloud.

„Podczas gdy 89% przedsiębiorstw przyjmuje strategię multicloud z różnych powodów (geopolitycznych, technicznych czy dywersyfikacji dostawców), korzyści te wiążą się z dodatkową złożonością w zakresie łączenia, zabezpieczania i obserwacji środowiska multicloud. Będziemy świadkami dużego ruchu w kierunku nowych frameworków chmurowych, takich jak Sovereign Clouds, Local Zone Clouds, Zero-Carbon Clouds i innych nowatorskich ofert. Stworzy to drogę do większej liczby prywatnych i brzegowych aplikacji i usług chmurowych, wprowadzając nowy model działania w chmurze” – tłumaczy Liz Centoni, Chief Strategy Officer and GM of Applications w Cisco.

Zasoby ludzkie wpłyną na zakup technologii

Praca w środowisku hybrydowym zmieniła dynamikę wielu rzeczy w naszym życiu, w tym również wzorców zakupowych w organizacjach. Działy HR tradycyjnie skupiają się na oprogramowaniu związanym z pracą. Jednak w związku z tym, że praca hybrydowa jest tak istotna dla produktywności i satysfakcji pracowników, HR będzie bardziej angażował się w kwestie technologiczne, wpływając na decyzje, a w niektórych przypadkach podejmując je ze względu na głęboki wpływ, jaki technologia będzie miała na kulturę i doświadczenie pracowników. W 2023 roku należy spodziewać się, że dział kadr będzie poszerzał swoją wiedzę i wpływ na wszelkiego rodzaju zakupy technologii i oprogramowania.

Wybór, a nie obowiązek

Kolejnym czynnikiem zmieniającym warunki pracy hybrydowej będą liczne grupy pracowników, które nie będą chciały wrócić do sztywnych, biurowych harmonogramów pracy. W 2023 roku wiele organizacji może zdecydować się na wprowadzenie obowiązku dotyczącego miejsca wykonywania pracy, ale ostatecznie przegra.

„Postępowe firmy muszą tworzyć elastyczne oraz bezpieczne hybrydowe środowisko pracy, w tym wspaniałą fizyczną przestrzeń roboczą, którą ludzie będą chcieli odwiedzać. Potrzebna jest również swoboda – pracownicy powinni odwiedzać ją tylko wtedy, gdy sami się na to zdecydują lub gdy będą tego wymagały najważniejsze zadania. W kwestii utrzymania i pozyskiwania talentów wygrają organizacje, które postawią na zrównoważony rozwój, komfort i satysfakcję pracowników” - mówi Jeetu Patel, EVP and GM of Security and Collaboration w Cisco.

Dylematy etyczne

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w dużej mierze zatrzymały się na stosunkowo rutynowych (ale przydatnych) zadaniach. Następna generacja AI i jej zastosowanie, będzie miała wpływ na przyszłość - zarówno w kontekście nadchodzącego roku, jak i w szerszej perspektywie. W miarę jak AI będzie przejmować ważne decyzje (takie jak rekrutacja pracowników lub decydowanie o tym, kto otrzyma zgodę na kredyt), stronniczość może stać się niefortunnym efektem ubocznym wykorzystania takiej technologii. Dodatkowo, AI umożliwi również bardziej zaawansowane oszustwa, incydenty kradzieży tożsamości, przekonujące działania deep fake i inne. W związku z ogromnym wpływem, jaki może mieć AI, bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby branża zapewniła odpowiedzialne i etyczne użycie tych technologii i wdrażała odpowiednie wytyczne. W stosownych przypadkach ważne jest też, aby zaistniały odpowiednie regulacje.

Neutralność węglowa

Mityczne już “Net Zero” będzie napędzać wspólne standardy rynkowe w celu spełnienia celów zrównoważonego rozwoju. Wraz z postępem w projektowaniu Power Over Ethernet (PoE), nadejdzie czas, aby przekształcić centra danych w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Sieci i interfejsy API będą jeszcze ważniejsze w zarządzaniu Centrami Danych, aby monitorować, śledzić i zmieniać sposoby wykorzystania energii. Dostawcy IT oraz partnerzy sprzętowi staną się też bardziej transparentni w kwestii ponownego wykorzystania sprzętu (zasada obiegu zamkniętego), co pozwoli na zwiększenie efektywności dążeń do na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200