2022 rok oczami firmy Microsoft - sprzęt, software i akwizycje

Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy z perspektywy jednego z największych gigantów na rynku technologicznym?

W 2022 roku Microsoft był bardzo przewidywalny, ale nie zabrakło kilku niespodziewanych ruchów, gigantycznej akwizycji oraz solidnej poeci ciekawych urządzeń z logo Windowsa na obudowie. Czym gigant z Redmond zaskoczył w 2022 roku?

Siedziba Microsoft w Polsce
Źródło: microsoft.pl

Siedziba Microsoft w Polsce

Źródło: microsoft.pl

Zacznijmy od faktu, że Microsoft nadal intensywnie rozwija swój sektor gier i rozrywki w postaci konsol Xbox. W 2022 roku gigant poszerzył swoje portfolio o jedno z bardziej znanych studiów produkujących gry. Firma przejęła producenta i wydawcę gier komputerowych Activision Blizzard za kwotę 68,7 miliarda dolarów. To rekordowe przejęcie dla firmy Microsoft oraz całego rynku gier wideo.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Dzięki akwizycji Microsoft nabył prawa do takich gier jak seria Call of Duty, Diablo czy Overwatch. Warto wymienić również w dalszym ciągu przynoszącą ogromne zyski grę Candy Crush Saga.

Microsoft obiecał, że przez najbliższe 10 lat wyżej wymienione tytuły nie zostaną ekskluzywne dla Windowsa i konsol Xbox.

Kolejną ważną nowością jest wprowadzenie obsługi aplikacji z Androida na komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa 11. Windows Subsystem for Android został uruchomiony we wsparciu przez Amazon Appstore udostępniając początkowo 1000 aplikacji. Obecnie w sklepie znajdziemy około 50 tysięcy tytułów w 31 krajach. Niestety na liście nadal nie ma Polski. Rozwiązanie niestety nie wspiera usług Google.

W 2022 roku otrzymaliśmy również pierwszą dużą aktualizację Windowsa 11, która wyeliminowała większość problemów wieku dziecięcego. Pojawił się nowy menedżer zadań, eksplorator plików oraz wiele pomniejszych nowości. Przy okazji wydano niewielką aktualizację Windows 10 22H2 dla systemu Windows 10, kary będzie wspierany do 2025 roku.

Ostatnie 12 miesięcy to również sporo nowych produktów z logo Microsoft na obudowie. Po niezbyt udanym tanim laptopie Surface Go zaprezentowano jego ulepszoną wersję z wydajniejszymi podzespołami. Na rynku pojawił się również Surface Laptop 5 oraz Surface Pro 9 - oba urządzenia oparto na procesorach Intel 12 generacji. Nie zabrakło również Surface Laptop 5 z układem od AMD, a także Surface Pro 9 z 5G i procesorem Microsoft SQ3 (architektura ARM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200