200 Mb/s w gniazdku od firmy Netgear

Amerykańskie firmy Netgear oraz DS2 ogłosiły wspólnie wprowadzenie na rynek nowej technologii umożliwiającej wykorzystanie zwykłej sieci elektrycznej do przesyłania danych z dużą prędkością. Technologia pozwoli na wykorzystanie rozwiązań Powerline Networking do dzielenia szerokopasmowego dostępu do Internetu czy streamowania plików wideo wysokiej rozdzielczości z prędkością do 200Mb/s.

Technologia Powerline, opracowana przez firmę DS2 (Design on Systems on Silicon) korzysta z rozwiązania znanego już od dłuższego czasu. Urządzenia modulują i demodulują sygnały w sieci elektrycznej na podobnej zasadzie jak czynią to adaptery Homeplug i PLC. Pisaliśmy o nich wielokrotnie (patrz artykuły: Lan 230V - czy to ma jeszcze sens i Sieci z gniazdka ). Współpraca z Netgear zaowocowała opracowaniem urządzeń mogących prędkością przesyłania danych konkurować z najnowszymi rozwiązaniami typu HomePlug AV lub HD PLC Panasonica.

Pierwsze urządzenia korzystające ze współpracy firm DS2 i Netgear i umożliwiające osiągnięcie prędkości 200 Mb/s w sieci elektrycznej zaprezentowanie zostaną podczas tegorocznych targów CeBIT 2006.

Więcej: Netgear

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200