20-lecie Intela w Polsce

Firma Intel świętuje dwudziestą rocznicę otwarcia swojego polskiego oddziału. W roku 1993 – tym samym, w którym zaprezentowano pierwszy w historii procesor Pentium – Intel Technology Poland rozpoczęło działalność w naszym kraju.

Przez dwadzieścia lat Intel nie tylko oferował Polakom najnowsze technologie, ale też prowadził w naszym kraju badania nad tworzeniem nowych innowacyjnych rozwiązań, wdrażanych później na całym świecie. Jednocześnie firma aktywnie i stale angażowała się w działania z pozoru oddalone od trzonu jej biznesu. Poniżej krótki przegląd 20-letniej działalności Intela w Polsce.

Gdańskie Centrum R&D

Gdańsk to największy oddział Intela w Polsce - biuro zatrudnia 95% wszystkich pracowników Intela w Polsce. To jednocześnie największe centrum R&D Intela w Europie, w którym nad najnowszymi technologiami pracuje na co dzień ok. 800 inżynierów. Dotychczas mieli oni udział w opracowaniu m.in. USB 3.0, WiDi, HD Audio oraz technologii Intel Identity Protection. Warto dodać, że znaczną część pracowników stanowią osoby, które jeszcze w trakcie studiów skorzystały z programu stażowego Intela.

Zobacz również:

  • Huawei opracowuje nowy autorski procesor
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Nowe akceleratory Intel Gaudi znacznie tańsze niż rozwiązania Nvidii. Czy spadną ceny chipów AI?

Superkomputery w służbie nauki

Intel angażuje się w Polsce w rozwój nauki i technologii nie tylko w ścianach swojego laboratorium. W oparciu o procesory Xeon powstaje najszybszy superkomputer w Polsce. W Centrum Informatycznym Świerk budowana jest maszyna z 896 10-rdzeniowymi układami. Jednostka osiągnie moc obliczeniową 500 teraflopsów i wejdzie do rankingu Top 100 najbardziej wydajnych superkomputerów świata. Wcześniej Intel pomógł zbudować inny polski superkomputer – trójmiejska Galera w chwili uruchomienia była najszybszym tego typu urządzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozwój polskiej edukacji

Jako firma odpowiedzialna społecznie Intel mocno angażuje się w programy rozwoju edukacji na całym świecie. Co roku na ten cel przeznacza 100 milionów dolarów, a szkolenia Intela są dostępne w 35 językach, w tym także w języku polskim. Dzięki programowi Intel Teach, z nowoczesnych metod edukacji z wykorzystaniem technologii informatycznych skorzystało już 300 mln uczniów na całym świecie. Przez ostatnich 10 lat tylko w Polsce w ramach programu Intel Teach przeszkolono 90 tysięcy nauczycieli.

Wsparcie polskich sportowców

Intel aktywnie wspiera sportowców różnych dyscyplin. W Polsce przez 2 lata firma sponsorowała kolarzy najlepszej w Polsce zawodowej grupy Intel - Action. Była to jedyna polska ekipa znajdująca się wyżej niż Continental Teams (odpowiednik dawnej III dywizji), a mianowicie zaliczająca się do Professional Continental Teams (najwyższa kategoria po Pro Tour Teams, odpowiednik dawnej II dywizji).

Nie można zapomnieć również o wsparciu teamu Formuły 1 BMW Sauber z Robertem Kubicą w składzie. Intel nie tylko współpracował z BMW w zakresie sponsoringu, lecz także wniósł do partnerstwa technologie, które pozwoliły rozwinąć proces produkcji samochodów i rozwiązań multimedialnych stosowanych w systemach pokładowych.

Współpraca z BMW cały czas jest rozwijana, a procesory Intel Atom spotkamy w takich samochodach BMW jak seria 7 czy najnowszych elektrycznych i hybrydowych pojazdach i3 oraz i8.

Międzynarodowe rozgrywki e-sportowe w Katowicach

Intel Extreme Masters (IEM) to najbardziej prestiżowy na świecie cykl turniejów gier komputerowych, organizowany przez Electronic Sports League (ESL). Dzięki staraniom polskiego oddziału firmy Intel, rozgrywki w ramach VII sezonu mistrzostw świata w cybersporcie odbyły się w Katowicach.

W ciągu trzech dni katowicki Spodek odwiedziło 50 tys. osób, livestreaming z IEM miał 5 mln wejść, transmisje internetowe obejrzeli fani ze 178 krajów, a na YouTube pojawiło się ponad 850 filmów nakręconych przez publiczność IEM w Katowicach. Dzięki temu sukcesowi wielki finał najbliższych mistrzostw Intel Extreme Masters odbędzie się w Polsce – po raz pierwszy w historii nie na targach CeBIT w Hanowerze.

Podsumowując 20 lat działalności Intela w Polsce warto wspomnieć jeszcze o kilku ciekawostkach. W roku 2003 firma uruchomiła najniżej położony hotspot w Europie, dzięki któremu osoby zwiedzające kopalnię soli w Wieliczce, znajdujące się 135 m pod ziemią, mogą korzystać z Internetu. Fundusz inwestycyjny Intel Capital również zaznaczył swoją obecność w Polsce, inwestując m.in. w portal Wirtualna Polska (1999). Firma miała także swój udział w powstaniu nominowanego do Oscara filmu „Katedra” autorstwa Tomasza Bagińskiego.

20-lecie Intela w Polsce
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200