2 miliardy internautów jeszcze w tym roku

Postęp telekomunikacyjny dosięgnął krajów rozwijających się, a nawet państw trzeciego świata. W sieci są prawie 2 miliardy internautów, a liczba SMS-ów wysłanych w tym roku wynosi już 6 bilionów. Zwiększa się też liczba posiadaczy telefonów komórkowych, także tych wyposażonych w technologię 3G.

Najnowsze badania ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) donoszą, że do końca 2010 r. do sieci podpięte zostaną 2 mld osób. Więcej niż połowa (1,2 mld) z nich to mieszkańcy krajów rozwijających się. Postęp widać zwłaszcza w Afryce, gdzie z internetu korzysta już 10% mieszkańców.

Procentowo, najwięcej osób podłączonych do sieci, nadal jest w Europie, gdzie z internetu korzysta 65% mieszkańców. Najwięcej internautów mają jednak Chiny, gdzie sieci używa nawet 420 mln osób.

Zobacz również:

  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju

Duże wrażenie zrobił na nas raport dotyczący liczby wysłanych SMS-ów. Jeszcze w 2007 r. było to 1,8 biliona wiadomości. W tym roku, ITU mówi nawet o 6,1 bln. Najwięcej SMS-ów wysyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie nastolatki wysyłają co miesiąc ponad 3 tys. wiadomości.

Rozwój telefonii komórkowej widoczny jest na całym świecie. Badanie pokazuje, że w tym roku z "komórki" skorzysta nawet 5,3 miliarda osób, a wśród nich 940 mln osób, które użyją technologii 3G.

Więcej informacji znaleźć można w raporcie "ITU estimates two billion people online by end 2010". Żyjemy w ciekawych czasach, co widać, porównując dzisiejsze badanie z raportem głodu, w którym ONZ szacuję, że na świecie głoduje ponad 800 mln ludzi, a obecnie w Afryce umiera z głodu około 40 tys. osób dziennie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200