16 wirtualnych procesorów

Od pewnego czasu w ofercie Intela znajdują się wieloprocesorowe platformy serwerowe, które można wyposażyć w dwurdzeniowe procesory Intel Xeon sekwencji 7000 (Paxwille). Procesory te mogą pracować w technologii Hyper-Threading (HT), umożliwiającej pracę pojedynczego fizycznego rdzenia procesora jako dwóch rdzeni logicznych.

Od pewnego czasu w ofercie Intela znajdują się wieloprocesorowe platformy serwerowe, które można wyposażyć w dwurdzeniowe procesory Intel Xeon sekwencji 7000 (Paxwille). Procesory te mogą pracować w technologii Hyper-Threading (HT), umożliwiającej pracę pojedynczego fizycznego rdzenia procesora jako dwóch rdzeni logicznych.

Dzięki tej technologii pojedynczy może jednocześnie obsługiwać cztery wątki programowe. W serwerach opartych na platformach SR4850HW4 i SR6850HW4 może znaleźć się do czterech procesorów Intel Xeon, co pozwala na uzyskanie maszyny wyposażonej w szesnaście wirtualnych procesorów.

Nowy serwer Optimusa

Platforma serwerowa SR4850HW4

Platforma serwerowa SR4850HW4

Mieliśmy okazję przyjrzeć się nieco bliżej serwerowi Nserver LE470G4, który w najbliższych miesiącach znajdzie się w ofercie Optimusa. Został on zbudowany na platformie SR4850HW4/M - młodszej siostrze SR4850HW4. Zasadniczą różnicą względem poprzedniczki jest nowszy chipset E8501 i obsługa FSB 800. Egzemplarz, który do nas trafił, składał się m.in. z czterech procesorów Intel Xeon MP 3,0 GHz, 16 GB pamięci RAM, kontrolera RAID Intel SRCU42E oraz zintegrowanych z płytą główną dwóch gigabitowych kart sieciowych. Całość zamknięto w obudowie wysokości 4U wyposażonej w dwa redundantne typu Hot-Swap każdy mocy 1470 W. W obudowie tej znalazło się pięć dysków typu Hot-Swap Fujitsu MAU3073NC U320 SCSI. Serwer zawiera też bardzo wygodne narzędzie - moduł zarządczy IMM - Professional Edition umożliwiający zdalne zarządzanie sprzętem niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego i stanu, w jakim system ten się w danej chwili znajduje.

Podczas testu

Na powyższym sprzęcie skonfigurowaliśmy dyski twarde w RAID 5 i zainstalowaliśmy dystrybucję Gentoo systemu Linux (wersja jądra 2.6.15) oraz serwer baz danych mySQL i uczyniliśmy go na chwilę jednym z produkcyjnych serwerów portalu. Serwer w trakcie testu obsługiwał ok. 1500 zapytań na sekundę i trzeba przyznać, że robił to bardzo dobrze.

Optimus NServer LE470G4

Optimus NServer LE470G4

Ogólnie rzecz ujmując, powyższy serwer okazał się bardzo wydajny obliczeniowo. Ciekawostką jest, że wydajność maszyny była większa, gdy zrezygnowano z funkcji Hyper-Threading, co sugeruje, że obsługa 16 wirtualnych procesorów wiąże się z dość dużym obciążeniem generowanym przez obsługę przełączania wątków. Okazało się też, że nie można od razu w pełni obciążyć macierzy dyskowej. Nie udawało się osiągnąć wówczas satysfakcjonującej jej wydajności. Natomiast jeśli była ona stopniowo obciążana, zachowywała się bez zarzutu nawet przy dużej liczbie operacji dyskowych. W trakcie testów uległ awarii jeden z zasilaczy i okazało się, że zasilanie maszyny nie do końca jest redundantne, ponieważ komputer wyłączył się i aż do fizycznego odłączenia uszkodzonego zasilacza nie dał się uruchomić, mimo że drugi cały czas był podłączony i w pełni sprawny.

Podsumowanie

Serwer Optimusa jest niewątpliwie bardzo wydajny obliczeniowo, choć przy jego konfiguracji warto zastanowić się, czy potrzebujemy aż szesnastu wirtualnych procesorów, skoro sporo stracimy na przełączaniu wątków. Nie do każdych zastosowań pięć dysków jest liczbą wystarczającą, dlatego warto zastanowić się nad serwerem opartym na platformie SR6850HW4/M (model NServer LE270G4), mieszczącej do dziesięciu dysków (obudowa 6U). Jak nas poinformował producent, orientacyjne ceny nowych serwerów to: 111 017 zł netto w przypadku NServer LE470G4 oraz 112 174 zł netto za NServer LE270G4.


TOP 200