AMD - pracujemy dalej nad procesorem Bobcat

AMD potwierdza, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek energooszczędnego procesora przeznaczonego do instalowania w notebookach i subnotebookach, dementując tym samym pojawiające się ostatnio doniesienia, że przerwał prace nad tym układem.

Procesor firmy AMD nosi roboczą nazwę Bobacat i będzie rywalizować na rynku z intelowskim układem Atom. AMD produkuje już procesor do instalowania w komputerach przenośnych. Jest to układ x86 noszący nazwę Geode, stosowany w cienkich klientach, systemach osadzonych oraz w notebooku XO produkowanym przez organizację non profit One Laptop Per Child.

Szczegóły techniczne dotyczące budowy procesora Bobcat nie są znane. Firma nie informuje też, kiedy układ pojawi się w jej ofercie. Wiadomo tylko, że będzie 64-bitowy procesor zawierający jeden rdzeń taktowany zegarem 1 GHz (plus pamięć L1 o pojemności 128 KB i pamięć L2 o pojemności 256 KB), pobierający zaledwie kilka watów mocy i obsługujący magistralę HyperTransport 800 MHz. Procesor zawiera kontroler pamięci obsługujący układy DDR2.

Zobacz również:

  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Intel pracuje już nad energooszczędnym procesorem, który zastąpi układ Atom. Procesor nosi roboczą nazwę Lincroft (układ typu System on Chip zawierający wszystkie najważniejsze elementy wchodzące w skład systemu obliczeniowego: właściwy procesor, procesor grafiki, układ obsługujący obrazy wideo oraz kontroler pamięci.). Będzie on częścią nowej platformy Moorestown, która ma być gotowa w 2009 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200